Ned Haber / Ekonomi / Otobüs firmaları kontak kapatabilir..işte detaylar

Otobüs firmaları kontak kapatabilir..işte detaylar

1 yılda benzine gelen zam yüzde 240, motorine gelen zam ise yüzde 286’ya ulaştı. Köprü-otoyol geçiş ücretleri ile özelleştirilmiş otogarlardaki fahiş çıkış ücretleri, çalisan maliyeti ve vergiler de ek edince otobüs işletmelerinin gelirleri, giderlerini karşılayamaz vaziyete geldi. Yakıta senede asgari 100 kez gelen zamlara karşın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan senede Yalnızca üç kez tertemiz ücret tarifesi alabilen otobüs firmaları kontakt kapatmadan evvel nihayet çıkış yolu arayışında.

Türkiye’nin yedi bölgesinden yolu yolcu taşımacılığı yapan, milyarlarca liralık yatırımı ile surat binlerce kişiye istihdam sağlayan seksensekiz firmanın üyesi olduğu Otobüs İşletme Sahipleri Derneği’nden (OİSD) yapılan açıklamada, ahenk gösteren ücret istikrarsızlığın tahammül sınırlarının ötesine geçtiği belirtildi.

ÖNLEMLER YETERSİZ KALDI

Otobüs fiyatlarının artışı hasebiyle araçların yenilenemediğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu da beraberinde tamir-bakım masraflarıyla birlikte çok yakıt sarfiyatına, Ayrı olarak üstesinden gelinemeyecek oranlardaki KDV ödemelerine neden vermektedir” denildi.

Ekonomik sıkıntıları aşabilmek amaciyla şirketlerin kendisinin bünyelerinde aldıkları önlemlerin de artık yeteri civarindan olmadığı vurgulanan izahta “Sefer kısma, filo küçültme, çalisan azaltma, gider kısma benzeri tedbirler de artık yarar sağlamamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Firmaların talepleri

1-Ücret tarifelerinde tavan fiyat uygulaması kaldırılmalı.

2-Bilet satışlarından elde edilen KDV’nin oranı %8’e çekilmeli.

3-Akaryakıtta tatbik edilen ÖTV’de muafiyet sağlanmalı.

4-Sigorta primlerinde asgari % 50 indirim yapılmalı.

 

Ayhan Kara

Sektör çökerse her biri yıkıntı altında kalır’

OİSD Başkanı Ayhan Kara, bilet satışının yakıt giderini dahi karşılamadığını belirterek, ayakta kalmalarının tek yolunun taleplerinin karşılanmasıyla mümkün olacağını belirtti. Kara, “Kaynak üretmeye çalışıyoruz ama bugünden bu yana bunu yapmamız mümkün değil. asgari 150 milyon yolcu kapasitemiz var. surat binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor; otogarlar, taraf sanayi; boyacısından muavinine kadar. Sektör çökerse yıkıntının altında çok şey kalır. Bu tek tehdit değil durum tespiti. Varlığımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

 

Kontrol Edin

Zam yapmayacaklarını söyleyen AKP’li başkan çark etti: Kent ekmeğe büyük zam..işte detaylar

AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi kent ekmek fiyatlarına zam yaptı. Son zamla birlikte 1 lira 50 kuruştan satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 2 liraya yükseldi. AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, geçtiğimiz Kasım ayında kent ekmek fiyatlarına zam yapmayacaklarını duyurmuştu.