Ned Haber / Dünya / Financial Times: Türkiye, NATO’nun müzakere teklifini reddetti..işte detaylar

Financial Times: Türkiye, NATO’nun müzakere teklifini reddetti..işte detaylar

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımıyla alakalı itirazları sürerken, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times dikkat cazip tek argüman alana attı.

Financial Times, Türkiye’nin NATO’nun, Ankara’nın İskandinav ülkelerinin batı askeri ittifakına katılma başvurularına muhalefetine tek çözüm bulmayı planlayan Finlandiya ve İsveç ile üçlü müzakerelere katılma davetini reddettiğini yazdı.

Financial Times, haberi, görüşmelerde etkin oyun alan üç kişiye dayandırdı. Habere göre, Ankara yönetimi, Helsinki ve Stockholm’den arabuluculuk görüşmelerini onay etmeden evvel terörle alakalı endişelerini gidermek amaciyla somut öneriler istek etti.

NATO YETKİLİSİ ARABULUCULUĞUNDA GÖRÜŞMELER

FT’ye konuşan kaynaklardan biri, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan görevliler arasında bu erken yapılması tasarilanan görüşmelerin gerçekleşemediğini söyledi. İsmi açıklanmayan kişi, görüşmelerin NATO yetkilisi arabuluculuğunda gerçekleşmesinin planlandığını da söyledi.

NATO yetkililerinin aracılık edeceği üçlü tek toplantı amaciyla ‘Nihai hedefti’ açıklamasında bulunan ittifaktan üst düzey tek yetkili, “Ancak Daha o noktada değiliz” dedi. Gazeteye konuşan NATO yetkilisi, Türkiye’nin görüşmelere katılma konusundaki isteksizliğine dikkat çekerken bunun nedeni olarak Ankara’nın taleplerine cevap alamamasını gösterdi. NATO yetkilisi ayrıca, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan taleplerinin açık olmadığını da söyledi.

ERDOĞAN: TUTUMUMUZ DEĞİŞMEYECEK

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu erken yaptığı izahta NATO krizine değinerek, “İsveç ve Finlandiya net, somut ve kararlı adımlar gösterene civarindan NATO konusundaki tutumumuzu netlikle değiştirmeyeceğiz” dedi.

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, onuncu hafta üçlü görüşmelerin başarısız olup olmadığı sorulduğunda, “Farklı formatlarda toplantıların olduğu tek sürecimiz var” Cevabını verdi.

Genelkurmay Başkanı’nın Türkiye’nin ulusal güvenlik danışmanıyla görüşmesini ve kendisi ile Erdoğan arasındaki müzakereyi işaret etti. ama üçlü müzakere ile alakalı tek misal vermedi.

NATO genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya amaciyla çok geç değil - nihayet dakika hayat haberleri – Sözcü

STOLTENBERG nihayetinde İTİRAF ETTİ

Stoltenberg Çarşamba bugünü Türkiye’nin “meşru endişelerini” çözmek amaciyla çalıştıklarını söylemiş, İskandinav ülkelerinin müracaat zamani ile alakalı tek ay öncesine göre dahada az iyimser olduğunu itiraf etmişti.

Finlandiya ve İsveç ise terörle ugras yasalarını sıkılaştırdıklarını ve Ankara’nın itirazlarını aşmak amaciyla NATO üyesi olduklarında Türkiye’ye silah satış koşullarını kolaylaştırabileceklerini de söyledi.

TÜRKİYE’DEN YANIT GELMEDİ

Türkiye’nin dışişleri bakanlığı ve NATO sözcüleri, Ankara’nın üçlü müzakereleri reddetmesiyle alakalı yorum taleplerine cevap vermedi.

Üst düzey yetkili, “Henüz paniklemedik ve umutsuzluğa kapılmadık” diyerek, Türkiye’nin ittifaka katılan iki ülkeye itirazlarını bırakmasını sağlayacak müzakere edilmiş tek anlaşmanın “hâlâ diplomatik seçenekler alanında” olduğunu da sözlerine ekledi.

Erdoğan NATO genel Sekreteriyle görüştü İlginizi Çekebilir Erdoğan NATO genel Sekreteriyle görüştü Yunan muhalefet lideri, NATO genel Sekreteri'ni Erdoğan'ın elçiliğini yapmakla suçladı İlginizi Çekebilir Yunan muhalefet lideri, NATO genel Sekreteri’ni Erdoğan’ın elçiliğini yapmakla suçladı Çavuşoğlu'ndan NATO krizi ile alakalı açıklama İlginizi Çekebilir Çavuşoğlu’ndan NATO krizi ile alakalı açıklama

Kontrol Edin

Türkiye ile Yunanistan arasında yeni kriz: Atina yönetiminden ‘izinsiz müftü ataması’na tepki..işte detaylar

Son dönemde Ankara ile Atina yönetimleri arasında ipler gerilmişken, bu kez de 'müftü krizi' patlak verdi.