Yeni kabine bekleniyor! Milli Eğitim Bakanı kim olacak?

  • Temmuz 10, 2018
  • 0
Bugün saat 21:00’de açıklama etmesi beklenen tertemiz kabinede ulusal Eğitim Bakanlığı amaciyla üç ad öne çıkıyor. ulusal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Yükseköğretim heyeti Başkanı Yekta Saraç ve Daha önceki Aile ve yasamsal siyasetler Bakanı Aysen Gürcan’ın ismi kulislerde konuşuluyor. Ayrı olarak ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yapısının da değişeceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu erken saat 21:00’de tertemiz kabineyi izahı bekleniyor. Bununla birlikte gözler de tertemiz bakanların kim olacağına çevrildi. Ankara kulislerine göre, ulusal Eğitim Bakanlığı amaciyla üç ad öne çıkıyor; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Müsteşarı Yusuf Tekin, Yükseköğretim heyeti (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ve Daha önceki Aile ve yasamsal siyasetler Bakanı Aysen Gürcan. Bu üç ad arasında ise Tekin ve Saraç’ın dahada kuvvetli isimler olduğu belirtiliyor.

Diğer yandan, tertemiz sistemle birlikte bütün bakanlıkların olduğu benzeri ulusal Eğitim Bakanlığı’nın da yapısının değişeceği, tertemiz sistemin ise bu erken çıkarılacak KHK ile açıklama etmesi bekleniyor.

MÜSTEŞAR VE genel MÜDÜRLÜKLER KALDIRILIYOR

Yine kulislerde konuşulanlara göre, MEB’deki bütün genel müdürlükler lağvedilecek. ev başkanı ve üstü bütün MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI yetkilileri görevden alınıp havuza verilecek. Yalnızca üç genel müdürlük olacak. Müsteşar ve yedi müsteşar yardımcılığı da kaldırılıyor.

Yeni sistemde iki adet bakanimiz yardımcısı olması planlanırken, yardımcılardan biri Daha önceki müsteşar benzeri yönetimsel işlerden, ötekisi de siyasi işlerden sorumlu olacak.

CHP’Lİ KAYA’DAN YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANINA ÇAĞRI

CHP Ankara mebus Yıldırım Kaya, tertemiz atanacak ulusal Eğitim Bakanına,

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir