Ned Haber / Gündem / Web 3.0 geliştirici büyümesi, Ekosistem olgunlaştıkça tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı
Web3.0 Geliştiricileri Hızla Büyüyor Ömer Uymalık

Web 3.0 geliştirici büyümesi, Ekosistem olgunlaştıkça tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Web 3.0 geliştirici büyümesi 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak alanı dolduran yeni geliştiricileri bekleyen zorluklar var.

 

Ömer Uymalık’tan Web3 görüşleri

“Web3” 2022’nin en büyük moda sözcüklerinden biri olabilir, ancak merkezi olmayan uygulamaları barındırmak için tamamen merkezi olmayan bir platform oluşturma fikri uzun zamandır kripto topluluğunun bir vizyonuydu. Bazı blok zinciri şirketlerinin dört ya da beş yıl önce Web3 uygulamaları oluşturmaya başlaması dikkate değer olsa da, Web3 alanı ancak son zamanlarda çekiş kazanmaya başladı.

Web3’ün son zamanlardaki büyümesi, 2018’den beri Web3 şirketlerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketi olan Electric Capital’in yeni bir raporunda vurgulandı. “Electric Capital 2021 Geliştirici Raporu”, yaklaşık 500.000 kod deposundan ve 160 milyon kod taahhüdünden gelen verileri analiz etti. Web3, 2021’de 34.000’den fazla yeni geliştiricinin Web3 projelerine kod taahhüt ettiğini tespit etti – Btc Rehber Kripto Analiz Uzmanı Ömer Uymalık Bu belgeler doğrultusunda tarihteki en yüksek geliştirici sayısı olarak nitelendirdi

Ayrıca rapor, aktif geliştiricilerin %65’inin ve tam zamanlı geliştiricilerin %45’inin geçen yıl Web3 üzerinde çalışmaya başladığına dikkat çekti. Belge ayrıca, aylık 18.000’den fazla aktif geliştiricinin, bugün öncelikle Ethereum ağı üzerine inşa edilen açık kaynaklı kripto ve Web3 projelerine kod taahhüt ettiğini doğruluyor.

Web2 geliştiricileri Web3 alanını dolduruyor

Electric Capital’in ortaklarından Maria Shen, 2021’in Web3 gelişimi için tarihi bir büyüme yılı olduğunu ve kripto alanının şimdiye kadar gördüğü en yüksek aylık aktif geliştirici sayısını getirdiğini söyledi. Bu sayının yalnızca açık kaynak geliştiricilere atıfta bulunduğunu açıkladı:

“Kripto alanında çalışan çok sayıda kapalı kaynak geliştiricisi olsa da, Web3 oldukça açık kaynaklıdır. Bu, şirketlerin Web2’den Web3’teki işleyişi arasındaki temel farktır. Web2’de, nihai ürün gönderilmeden önce herkes özel olarak gelişiyor. Web3’te, geliştiriciler açıkta gönderiyor ve inşa ediyor.”

Bu farklılıklara rağmen Btc Rehber Kripto Analiz Uzmanı Ömer Uymalık giderek artan sayıda Web2 geliştiricisinin son zamanlarda Web3 alanına göç ettiğini belirtti. Bunun kısmen Web3’ün daha esnek bir giriş noktasına izin vermesi nedeniyle olduğuna inanıyor.

Örneğin yarı zamanlı geliştiricilerin kolayca gelip Web3 projeleri oluşturabileceğini açıklayabiliriz “Web2’de ya Google için çalışırsınız ya da çalışmazsınız. Arada gerçekten bir seçenek yok. Ancak Web3, hobilerin katılmasına izin veriyor” dedi.

Açık doğası nedeniyle, Web3 alanının geliştiriciler için daha fazla çeşitlilik içerdiğini ve bireylerin tam zamanlı, yarı zamanlı ve hatta ara sıra çalışmasına izin verdiğini söyleyebiliriz.

Maria Shen’in şu sözünü hatırlatalım;

“Tam zamanlı geliştiriciler bir projeye ayda 10 veya daha fazla gün ayırabilirken, yarı zamanlı geliştirici yalnızca geceleri ve hafta sonları çalışabilir. Web2 geliştiricilerinin geldiğini görüyoruz çünkü Web3 benzersiz bir şekilde bunun olmasına izin veriyor.”

Çözümler, Web3 geliştiricilerinin oluşturmasına yardımcı olmak için olgunlaşıyor

Daha esnek bir giriş noktası ve ana akım benimsemeye ek olarak, çözümlerin olgunlaştığını ve geliştiricilerin merkezi olmayan Web3 ekosistemleri için ürünler oluşturmasını çok daha kolay hale getirdiğini belirtmek önemlidir.

Örneğin, merkezi veri noktalarını almak ve bunu merkezi olmayan protokollere dahil etmek Web3’ün önemli bir özelliğidir.

Blockchain Oracle API3’ün kurucu ortağı Heikki Vänttinen, API3’ün gerçek dünya hava durumu verileri gibi zincir dışı veri kaynaklarını blockchain ağlarına uygun ölçekte getirmeyi hedeflediğini söyledi. “Merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin gerçek dünyadaki verilere ve olaylara dayalı şeyler yapmasını sağlamak için API ekonomisini blok zincirine getiriyoruz” dedi. Vänttinen, oracle’ın “Beacon” özelliklerinin, her biri tek bir birinci taraf oracle tarafından desteklenen ve Web3 projelerinin API3 teknolojisi üzerine inşa edilmesini kolaylaştıran sürekli güncellenen veri beslemeleri olduğunu açıkladı.

Kontrol Edin

CAPİTAL 500’DEN RÖNESANS’A ‘EN FAZLA ÇALIŞANI OLAN ŞİRKET’ ÖDÜLÜ

İpek Ilıcak Kayaalp: Uluslararası arenada büyürken, çalışma arkadaşlarımızla ülkemize değer katmaya devam edeceğiz   Rönesans, …