Ned Haber / Dünya / Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’ya soruşturma ekibi gönderdi..işte detaylar

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna’ya soruşturma ekibi gönderdi..işte detaylar

Rusya’nın Ukrayna’daki muhtemel harp suçlarını ve insanlığa karşı işlenen suçları inceleyen beynelmilel karar Mahkemesi (UCM), bugüne kadarki en hatri sayilir büyüklükte ekibini Ukrayna’ya gönderdi. UCM Başsavcısı Karim Han yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna’ya 42 müfettiş, adli tıp uzmanı ve destek personelinden oluşan tek ekip gönderildiğini ifade etti.

Khan, “Bugün ofisimin beynelmilel karar Mahkemesi’nin yargı yetkisine giren suçlarla alakalı soruşturmalarımızı ilerletmek ve Ukrayna ulusal makamlarına destek sağlamak amaciyla 42 müfettiş, adli tıp uzmanı ve destek personelinden oluşan tek ekibi Ukrayna’ya yerleştirdiğini doğrulayabilirim. Kuruluşundan bu yana ofisimin şimdiye kadarki en hatri sayilir büyüklükte tek alan konuşlandırmasını temsil ediyor” dedi.

Khan, müfettişlerin hatali teşkil edebilecek askeri saldırılara ait ifadeler toplayacağını, adli tıp uzmanlarının ise var eylemlerin haritasını çıkarmak ve somut kanıtlarla alakalı olarak “gözaltı zincirini güçlendirmek” amaciyla Ukrayna makamlarıyla birlikte çalışacaklarını belirtti. Khan, yasamda kalanlara ve mağdurların ailelerine, hak yoluyla tek nebze avuntu sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

KHAN, BUCHA’YI ZİYARET ETMİŞTİ

Rusya’nın Ukrayna’ya baz alinarak saldırıları ayni ritimde devam ederken, Khan, Rusya’nın işlediği muhtemel harp suçlarını incelemek üzere 13 Nisan’da Ukrayna’ya gelmiş, Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova ile Kiev kisminda bulunan Bucha’da incelemelerde bulunmuştu.

UCM SORUŞTURMASI

Başsavcı Khan, Rusya’nın Ukrayna’da sivillere karşı işlediği muhtemel harp suçlarının soruşturulması amaciyla aralarında Avusturya, Belçika, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere’nin bulunduğu toplaminda 41 ülkenin müracaatta bulunduğu duyurmuştu.

Başsavcı Khan, gelen istek üstüne Ukrayna’da işlenen muhtemel harp suçlarıyla alakalı derhal tahkikat açacağını dile getirerek delil toplamaya başladıklarını bildirmişti.

Rusya-Ukrayna savaşı... Korkutan haritayı Bir gün evvel gece Rus TV'sinde yayınladılar İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Korkutan haritayı Bir gün evvel gece Rus TV’sinde yayınladılar

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.