• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Uluslararası Af Örgütü: İran’da gösteriler sırasında en az 143 kişi hayatını kaybetti

Uluslararası Af Örgütü: İran’da gösteriler sırasında en az 143 kişi hayatını kaybetti

  • Kasım 26, 2019
  • Comments Off

beynelmilel Af Örgütü yaptığı nihayet medya duyurusunda, sahadaki gazetecilere ve aktivistlere dayandırdığı araştırmalara göre İran‘da 15 Kasım’da başlayan hükümet karşıtı gösterilerde asgari 143 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Çoğu ölümün de polisin kasten göstericileri ateşli silahlar ile amaç alması neticesi gerçekleştiğini söyledi.

beynelmilel bağışlama Örgütü, tek göstericinin gözyaşartıcı gaz koklaması tek diğerinin fiziki şiddet görmesi neticesi hayatını kaybettiğini, çoğu göstericinin ise polisin dolaysiz amaç alması neticesi hayatını kaybettiğini, hayatını kaybedenlere değin sayının yükselmesini beklediklerini aktardı.

Kurum, sahadan ele geçirdiği tanıklıklara ve İran’dan gelen videoları inceleyen dijital biriminin yaptığı araştırmalara göre tek tehdit oluşturmayan ve silah taşımayan göstericilerin dolaysiz zabita tarafından amaç alındığını belirtti.

Teyit edilen Bir takım videolara göre güvenlik güçlerinin göstericilere yakın mesafeden ateş açtığı, Bir takım göstericilerin kaçarken vurulduğu belirtildi.

bazı videolarda ise güvenlik güçlerinin hak bakanlığı binası dahil olmak üzere bazı hükümet binalarının teraslarından göstericileri amaç aldığı aktarıldı.

beynelmilel bağışlama Örgütü, 19 Ekim’de yaptığı izahta ise İran’da yakit fiyatlarının yükseltilmesiyle başlayan protestolarda asgari 106 kişinin hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

İran’da 15 Kasım’da yakit fiyatlarına beklemediginiz şekilde asgari yüzde 50 zam yapılması ve dahada pahali olmayan ücrete yakit satışına kota konması sonrası asgari 21 şehirde protesto gösterileri düzenlendi.

Resmi izaha göre 5 vakit süre gelen gösteriler esnasında İran devleti internete erişimi kesti. İnternetin tekrar art gelmesinin derhal peşinden gösteriler esnasında polisin uyguladığı yollara değin tertemiz video klipler alana çıkmaya başladı.

“CENAZELER AİLELERE VERİLMİYOR”

beynelmilel bağışlama Örgütü, yaptığı nihayet izahta İranlı yöneticilerin yaralanan göstericileri hastanelerden toplayarak gözaltına aldığını, bunun da yaralıların hayatını tehlikeye attığını aktardı. aynı zamanda hayatını kaybeden protestocuların cenazelerinin ailelerine teslim edilmediği ve Bir takım vaziyetlerde güvenlik güçlerinin bu cenazeleri başka yerlere taşıdığı öne sürüldü.

Hem de Bir takım vaziyetlerde yöneticilerin hayatını kaybedenlerin yakınlarına cenazeyi teslim almak amaciyla kazanç ödemeleri gerektiğini, bunun sebebinin ise “göstericilerin vücuduna eşit eden merminin maliyeti ve gösterilerin halk malına verdiği zarar” olarak belirtildiği argüman edildi. Bu iddiaların tek İranlı görevli tarafından reddedildiği de izaha eklendi.

NE OLMUŞTU?

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “yabancı güçler” tarafından körüklenen gösterilere karşı İran devletinin yengi kazandığını söylemişti. Hükümet, yakit amaciyla verdiği sübvansiyonların senede 2,5 milyar dolar maliyete yollar açtığını ve kaçakçılık amaciyla fırsat yarattığını söyleyerek bu yardımı kestiğini açıklamıştı.

Bu kararın derhal peşinden gerçekleşen gösterilerde belediye binalarının ve bankaların ateşe verildiği ve hatri sayilir büyüklükte trafik sıkışıklıklarının yaşandığı görüldü. tek sivil cemiyet kuruluşu var olan ve internete tatbik edilen blokajları izleyen Netblocks web sitesi, 16 Kasım’da attığı tweetinde İran hükümetinin interneti kestiğini teyitleyerek ülkede web aktivitesinin Yalnızca yüzde 7’sinin gerçekleştiğini açıkladı.

24 Kasım itibarıyla web irtibatı normale dönmeye başlasa da Netblocks hali hazırda İranlıların web üzerinden dünyaya bağlanmakta sıkıntı yaşadığını belirtti.

Haber Videosu: beynelmilel bağışlama Örgütü: İran’da gösteriler esnasında asgari 143 kişi hayatını kaybetti

BBC
önceki haber «
sonraki haber »