Ned Haber / Dünya / Ukrayna vurmuştu… Batan Rus gemisinde ABD parmağı..işte detaylar

Ukrayna vurmuştu… Batan Rus gemisinde ABD parmağı..işte detaylar

Son haftalarda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta tansiyon tek nebze de olsa düşerken, geçtiğimiz haftalarda Rus amiral gemisi “Moskova”nın Karadeniz’de batırılması tansiyonu tekrar yükseltmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 2. ay arkada kalırken, ABD’li tek yetkili, Biden yönetiminin geçtiğimiz ay Rusya’nın amiral gemisi Moskova’nın bulunmasına ve batırılmasına muavin var olan istihbaratı Ukrayna ile paylaştığını öne sürdü.

ABD merkezli NBC News’in haberine göre yetkili, ABD’nin Ukrayna’nın Sovyetler döneminden kalma devasa tek roket kruvazörü var olan Moskova’yı vurmayı tasarıladığını bilmediğini ve Kiev’in kararına karışmadığını söyledi.

İSTİHBARAT UKRAYNA’YA İLETİLDİ

ABD’li yetkili, istihbaratın Rusya’nın güneyindeki liman şehiri Odessa’ya baz alinarak saldırılara karşı kendisi kendilerini savunmalarına muavin olması amaciyla Ukrayna’ya iletildiğini öne sürdü.

ABD merkezli New York Times gazetesine konuşan tek görevli de verilerin Yalnızca geminin Karadeniz’deki konumuyla alakalı tek raporun ötesine geçtiğini söyledi.

Yılan Adası’nı kuşatan ve Ukrayna tarafından vurulduğu açıklanan, 510 mürettebatlı Moskova adli kruvazör gemisi 14 Nisan’da batmış, gemide hayatını kaybedenlerin sayısı Daha net olarak açıklanmamıştı.

ABD GEMİSİ SAATLERCE TAKİP ETMİŞ

İsmi açıklanmayan yetkili, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ donanmasının, 13 Nisan’da Rus amiral gemisini Karadeniz’de batırmak amaciyla Ukrayna kuvvetlerine doğru verileri sağlayabilmek amaciyla tertemiz deniz gözetleme uçağını kullandığını da argüman etti.

İngiltere merkezli The Times gazetesi, tek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ deniz gözetleme P-8 Poseidon uçağının saatler süresince Moskova gemisini takip ettiğini ve yerini Ukrayna ordusuna söylediğini öne sürdü.

ABD’nin Moskova grevine verdiği desteğin ifşa edilmesi, ak Saray’ın Cumhuriyetçilerin Ukrayna’nın direnişini destek vermek amaciyla dahada fazlasını yapması amaciyla baskı altına alınmasından ve anketlerin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya baz alinarak tavrının yeteri civarindan kati olmadığını alana koymasının derhal peşinden geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ayni ritimde devam ederken, Biden yönetimi, Rusya’nın işgalini püskürtmesine muavin olmak amaciyla silah ve roket sevkiyatının yanı sıra Ukrayna ile istihbarat paylaşımını artırdı.

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, Şubat ayında işgal buyruğunu verdiğinden beri, ak Saray, demokratik tek müttefik var olan Ukrayna’yı desteklemeyi, Putin ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve NATO müttefikleri arasında direk tek savaşı kışkırtacak benzeri görünen hiçbir şey yapmamakla dengelemeye çalıştı.

Lula: Zelenskiy savaştan Putin civarindan sorumlu İlginizi Çekebilir Lula: Zelenskiy savaştan Putin civarindan sorumlu Rusya, Danimarkalı dört diplomatı sınır dışı etti İlginizi Çekebilir Rusya, Danimarkalı dört diplomatı sınır dışı etti

Kontrol Edin

Hindistan’da binada yangın: 26 ölü..işte detaylar

Hindistan’ın Delhi şehrindeki Mundka metro istasyonu yakınındaki bir binada çıkan yangında en az 26 kişinin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.