Ned Haber / Dünya / Ukrayna Ankara Büyükelçisi Bodnar: Rus tarafının kaybı 2 bini aşabilir..işte detaylar

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Bodnar: Rus tarafının kaybı 2 bini aşabilir..işte detaylar

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar, Ukrayna’daki nihayet vaziyete ait gelişmeleri medya mensuplarına değerlendirdi. Rusya’nın sivillere ateş açtığını belirten Bodnar şöyle konuştu:

* Ukrayna üzerindeki sema sahasının kapatılmasıyla Ukrayna’nın barışçıl şehirlerinin bombalanmasının önüne geçilmiş oldu. Rusya sivillere ateş açtı. Bir hayli sivil insanımız hayatını kaybetti. Ölenler arasında çok sayıda bebek var. Rusya Odessa’daki limanda iki yabancı gemiye ateş açtı. Gemilerden biri Panama bayraklı ötekisi ise Moldova bayraklıydı.

* Ukrayna Parlamentosu Rusya’ya karşı en kati yaptırımların uygulanmasını istek ediyor. müdafaa teknolojilerinin transferini yasaklaması, askeri teknik ve feza alanlarında çok iş birliğine nihayet verilmesi, ve kişisel yaptırımlar uygulanması gibi.

“RUS TARAFININ KAYBI iki BİNİ AŞABİLİR”

Bugün toplaminda 10 tayyare ve 7 helikopter düşürüldüğünü açıklama eden Bodnar sözlerini şöyle sürdürdü:

* Ukrayna müdafaa Bakanlığının erişmiş olduğu bilgilere göre hemide Ukrayna Başkenti Kiev’in savunması ayni vakitte da Ukrayna’nın başka şehirlerini savunması ayni ritimde devam ediyor. Kiev’e girmeye çalışan silahlı birlikler bulundu ve tesirsiz vaziyete getirildi. Bunların çoğu balistik roket ve uçakların sabiti amaciyla işaret bırakıyorlar. bu erken toplaminda 10 tayyare ve 7 helikopter düşürüldü. Onlara tank ve zırhlı araçta imha edildi. Rus tarafının askeri çalisan kaybı iki bin askeri aşabilir.

* Rus propagandasının yaymış olduğu haberler cevap saglamak gerekirse Ukrayna idaresi Kiev’i terk etmedi. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Ukrayna Parlamento Başkanımız ve alakalı bakanlarımız Kiev’de belli yerlerde bulunuyorlar. Şehrimiz şuan savunmaya hazırlanıyor. Zira hücum olasiligi yüksek.

“RUSYA’NIN ÇABALARI SUYA DÜŞTÜ”

Rusya’nın panik yayma ve Ukrayna toplumunu bölme çabalarının suya düştüğünün altını çizen Bodnar şu ifadeleri kullandı:

* Savunmaya sivil halkımızda katılacak. Ve bu erken özellikle halkımıza silah dağıtıldı. mümkün olduğu sürece direneceğiz. Rusya’nın panik yayma ve Ukrayna toplumunu bölme gayretleri da suya düştü. Ukrayna müdafaa Kuvvetleri şu vakit cephe hattında savunmaya ve savaşmaya ayni ritimde devam ediyor.

* aynı zamanda bu erken bakanlarımızda ani çok sefer müzakere gerçekleştirdiler. aynı zamanda Türkiye’den beşeri yardım alma çalışmalarımız ayni ritimde devam ediyor. Kızılay beşeri yardımı Ukrayna’ya götürmeye başladı. hergün yasamda kullanılacak şeylerin Türkiye’den saglamak edilmesini umuyoruz.

Ukrayna hükümeti molotof kokteyli tarifi paylaştı İlginizi Çekebilir Ukrayna hükümeti molotof kokteyli tarifi paylaştı

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.