• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Türkiye’nin de İçinde Bulunduğu D-8 Ülkeleri Ticarette Kendi Para Birimlerini Kullanacak

Türkiye’nin de İçinde Bulunduğu D-8 Ülkeleri Ticarette Kendi Para Birimlerini Kullanacak

  • Aralık 4, 2018
  • 0

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, dünyanın içinde bulunduğu ahenk gösteren ücret sıkıntılar ve kırılgan durumun, bütün D-8 memleket öncülerinin üzerinde çalıştığı tek mevzu olduğunu söyledi.

ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ekim 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilen dokuzuncu D-8 Zirvesi’nde “Neden D-8 ülkeleri, kendisinin aralarındaki ticareti kendisinin kazanç birimleriyle yapmasınlar” açıklamasının derhal peşinden harekete geçtiklerini belirten Ku Jaafar, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda evvel etapta ülkemiz ortada Bankası yetkilileriyle tek araya geldik ve görüşlerini sorduk. Onlar da bize konuyu her açıdan değerlendiren tek ‘kavram kağıdı’ hazırlayıp sundular. Biz de bunu inceleyip bütün üyelerimizin ortada bankalarına gönderdik. Bu bağlamda onlardan da art dönüşleri aldık. Şu anda bütün bunları değerlendirme aşamasındayız. tek ‘D-8 Takas Odası’ kurulması noktasındaki çalışmalarımıza ayni ritimde devam ediyoruz. geçen seneden beri bu mevzu üzerinde çalışıyoruz. Teknik detaylar çok fazla ve bu çok uzunca soluklu tek çalışma. Sonraki aşama olarak düşünebileceğimiz D-8 azaları arasında müsterek kazanç kullanımı amaciyla dahada vakte ihtiyacımız var.”

“KENDİ kazanç BİRİMİMİZİ KULANMALIYIZ”

Ku Jaafar, D-8 arasındaki ticarette nasıl tek yollar izleneceği ile alakalı aşama kaydetmek istediklerini vurgulayarak, “Aslında şu anda D-8 arasında kullanılacak müsterek kazanç biriminden ziyade, evvela kendisinin kazanç birimlerimizi kullanmanın üstüne çalışıyoruz. müsterek kazanç birimi gelecekte olabilmektedir ama kendisinin kazanç birimlerimizi tek vakit evvel 8 memleket arasında rastgele tek sıkıntı olmadan kullanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

D-8 ÖDEME KARTI

Bu manada değişik projeler üzerinde de çalışıldığını laf eden Ku Jaafar, “Bir ‘fintech’ firmasıyla müzakere halindeyiz. Firma bize Bir hayli aplikasyonu içinde barındıran tek ‘D-8 Ödeme Kartı’ hazırlamaya çalışıyor” dedi.

Ku Jaafar, Bu kartın çok fazla özelliği olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu özelliklerden birisi de kendisinin mahalli kazanç birimiyle alışveriş yapmaya imkan vermesi. Mesela, Türkiye’den kalkıp Malezya’ya gittiniz ve elinizde D-8 kartınız var, TL’nizi ringgiti veyahut dolara çevirmeden, rastgele tek kayba da uğramadan alışveriş yapmanızı sağlayacak. türk mali parayla ticaret ve D-8 kartı aynı zamanda yürütülen ayrı iki çalışma. İkisini de çok önemsiyoruz.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir