Ned Haber / Dünya / Türkiye ile Yunanistan arasında yeni kriz: Atina yönetiminden ‘izinsiz müftü ataması’na tepki..işte detaylar

Türkiye ile Yunanistan arasında yeni kriz: Atina yönetiminden ‘izinsiz müftü ataması’na tepki..işte detaylar

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlik karşılıklı açıklamalarla iyice tırmanırken, iki memleket arasında bu sefer tertemiz tek kriz patlak verdi.

Yunan medyasında bulunan haberlere göre, Türkiye, Yunanistan’a üç müftü ataması yaparken, yedisini nakletti ve tek tanesini görevden aldı. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine konuşan Atina idarenine yakın kaynaklar, 7 Haziran’da Türk hükümet gazetesinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile üç Türk müftüsünün atandığını, yedisinin nakledildiğini ve birinin görevden alındığını belirterek, müftülerin Diyanet İşleri tarafından istihdam edilen memurlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Olayın alana çıkmasının derhal peşinden iki memleket arasında tertemiz tek kriz patlak verdi. Yunan hükümetine yakın kaynaklar gazeteye, “Türkiye, Yunanistan’ın Trakya bölgesindeki Müslüman cemaatine müftü atadığı amaciyla defaatle eleştirmesine rağmen, kendisinin müftülerini ataması ikiyüzlülüğünü göstermektedir.” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKİYE DE AYNISINI YAPTI’

İsmi açıklanmayan kaynaklar, ” Türk yetkililer, Yunanistan’ı defaatle Trakya’daki Müslüman cemaatin dini haklarını ihlal ettiği iddiasıyla suçladı. Yunan makamlara devamlı müftülerin atanması değil seçilmesi istikametinde baskı yaptı. ama şimdi Türkiye’de aynısını yaptı. kendisinin seçtiği müftüleri atadı. Bunu gizlemeye çalışıyor. ” dedi.

İki memleket arasında müftülük meselesi dahada evvel de yaşanmıştı. Lozan Anlaşması ile, azınlıklar, kendisinin inanç işlerini Yunan Yönetimi’nden bağımsız olarak örgütlü etme ve yönetme hakkı kazanmıştı. ama 1985 yılından bu yana Yunan Hükümeti, Lozan’ın alakalı maddelerini ihlal ederek müftüleri direk kendisi atıyor. Yunan Hükümeti, bu uygulamanın gerekçesi olarak müftülerin Yalnızca dini değil, yasamsal fonksiyonları da olduğunu, bu sebeple müftülerin atamasının da hükümet tarafından yapılması gerektiğini öne sürüyor.

Konuyla alakalı Türkiye’den ise Daha resmi tek İzah gelmedi.

Yunanistan'daki Türk Konsolosluğu önünde çirkin tahrik: zabita engellemedi İlginizi Çekebilir Yunanistan’daki Türk Konsolosluğu önünde çirkin tahrik: zabita engellemedi Yunanistan'a kaçmaya çalışan iki PKK şüphelisi tutuklandı İlginizi Çekebilir Yunanistan’a kaçmaya çalışan iki PKK şüphelisi tutuklandı

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.