Ned Haber / Dünya / Türkiye ile ABD arasında ‘Suriye’ye operasyon’ görüşmesi..işte detaylar

Türkiye ile ABD arasında ‘Suriye’ye operasyon’ görüşmesi..işte detaylar

Görüşmeye ait Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hatay’ı ziyaret eden devamlı Temsilci Greenfield, Türkiye’nin Suriye’deki ihtilafa 2254 sayılı BMGK kararı temelinde, BM himayesinde ve Suriyelilerin sahipliğinde ilerletilecek siyasi asama neticesinde kalıcı ve sürdürülebilir tek çözüm bulunması istikametindeki çabalarına teşekkür ettiği belirtildi.

Daimi Temsilci Thomas-Greenfield’in, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde tek askeri harekât gerçekleştirmesinden kaygı duyduklarını belirtti. Bunun üstüne bakanimiz Yardımcısı Önal, PKK/YPG/PYD pkk terör örgütünün Yalnızca Suriye’nin toprak bütünlüğüne değil, Türkiye’nin ulusal güvenliğine baz alinarak varoluşsal tek tehdit teşkil ettiğini söyledi.

Ekim 2019’da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Rusya Federasyonu ile varılan mutabakatlardaki hükümlerin bugüne civarindan adina getirilmediğini belirten Önal, son dönemde bu bölgeden Türkiye’ye baz alinarak yasadisi tehdidin dahada da arttığını belirtti.

Önal, güvenlik güçlerinin, sivilleri ve ülkemiz sınırlarının içini de amaç alan bu saldırılara ve bölücü gündemin ilerletilmesine Türkiye’nin kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini, Türkiye’nin yasamsal ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit eden pkk terör örgütlerine karşı koşul olan tedbirleri almayı sürdüreceklerini vurguladı.

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.