Trump’tan OPEC’e: Petrol fiyatlarını düşürün

  • Mart 29, 2019
  • 0

Petrol fiyatlarında yukarıya yönlü devinim ayni ritimde devam ediyor. Aralık ayında 50 dolara civarindan düşen Brent petrol, 70 dolar hududuna dayandı.

Türkiye’de, akaryakıt fiyatlarını direk tespit eden ve yükselmesi seklinde cari açığı büyüten Brent petrol, eylül ayında 76 dolardı.

Ekim ayında 2018 yılının zirvesini yaptı ve 85 dolara civarindan çıktı. Kasım ayına 73 dolar düzeyinde başladı ve ay içinde 59 dolara civarindan düştü. Aralık ayında dip yaptı ve 50 dolara indi.

Petrol fiyatları, tertemiz sene evvel ayında 60 dolarlar düzeyine civarindan çıktı. Şubat ve mart aylarında da artış ayni ritimde devam etti. Brent petrol, hali hazırda 68 dolar, batı Teksas tipi yakit de 60 dolar düzeyinde bulunuyor.

ABD Başkanı Trump, yakit fiyatlarının yükseliş trendini sürdürmesi üstüne tertemiz tek tweet attı. Trump, yakit fiyatlarının çok olduğunu belirterek, hayat piyasalarındaki kırılganlığa işaret etti. OPEC’ten imalatı artırmasını istedi.

Peki, bu tweetler yakit fiyatlarını düşürüyor mu? neden petrol, gerekse de uluslar arası piyasalarda yakit ve motorin ücretleri üzerinde kısa süreli tesiri oluyor. dahada ardindan fiyatlar tekrar yükseliyor. OPEC’in de bu tweetler üstüne üretimini artırması beklenmiyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.