• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Ticaret Bakanı Pekcan, Lisanslı Depo Ürünlerinin Satışı İçin Müjdeyi Verdi

Ticaret Bakanı Pekcan, Lisanslı Depo Ürünlerinin Satışı İçin Müjdeyi Verdi

  • Mayıs 16, 2019
  • 0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış ahenk gösteren ücret İlişkiler heyeti (DEİK) ananesel İftarı’na katıldı. Programda tek konuşma gerçekleştiren bakanimiz Pekcan, “Bir istikametten iftarlar iş dünyasıyla tek araya gelmeye çalışıyoruz, tek istikametten Ramazan’ın havasını solumaya ayni ritimde devam ederken tek istikametten da neler yaptığımızı ve yapacağımızı gözden geçiriyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

“İHRACAT DESTEK OFİSLERİ OLUŞTURDUK”

nihayet 10 ayda ihracatı artırmaya baz alinarak atılan adımlara değinen bakanimiz Pekcan, “Özellikle ihracatçılar amaciyla animasyonlar dışsatım desteklerinin anlatıldığı tek site oluşturduk. İharacatçımızın tam otomasyona geçmesiyle akıllı dışsatım platformunu oluşturuyoruz. İharacatçımıza yönlendirme ve danışmanlık hizmeti vereceğimiz tek otomasyon sistemimiz olacak. Yazılım aşamasına geçtik, tasarımı oluşturduk. İhracat destek ofisleri oluşturduk. Bakanlığımız ile online olarak iş birliği seklinde çalışıyorlar. İhracatla veyahut ihracatçı olmak istek eden vatandaşlarımız bu ofislerden yararlanabiliyor. Bunu TİM ve TOBB ile birlikte yaygınlaştırıyoruz” dedi.

KOBİ’ler ile kadın ve toy girişimcilerin ihracata dahil olmasını sağlamaya çalışmalarının sürdüğünden laf eden bakanimiz Pekcan, KOBİ’lerimizin Eximbank olanaklarından yararlanmaları amaciyla hususi tek Strateji geliştirdik ve şuan da Eximbank kredi imkanlarından istifade eden KOBİ’lerin sayısını 11 bin 500’e çıkardık. İnşallah yılsonu hedefimiz 12 bin 500″ ifadelerini kullandı.

“GÜMRÜKTEKİ DİJİTALLEŞME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

Gümrükteki dijitalleşmeye çalışmalarının da ayni ritimde devam ettiğini laf eden bakanimiz Pekcan, “İhracatlarımızın kağıtsız olarak dijital ortamda yapılmasına başladık. Ofisinizden dışsatım işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. tek evrağınız yoksun ise denetim memuru o evrağı sizden istek etmekte ve siz de sistem üzerinden saglamak ediyorsunuz” şeklinde konuştu.

bakanimiz Pekcan göreve geldiklerinde beri STK’lar ile birlikte oluşturulan İstişare Kurulu’nda her hafta problemleri masaya yatırdıklarını söyleyerek, “İş dünyasının bütün sıkıntılarını sorunlarını masaya yatırarak çözmeye çalışıyoruz. Sorunların tek çoğunu da çözdük ama çözemediklerimizin üzerinde alakalı bakanlıklarla çalışıyoruz. İkinci hedefimiz de bunu ithalatta yaygınlaştırmak” ifadelerini kullandı. bakanimiz Pekcan, iş dünyasının bakanlık ile alakalı bütün taleplerine yazılı dönüş yaptıklarını, menfi dönüş yapılıyorsa da bunun nedenlerinin açıklandığını vurguladı.

“ÜRÜN İHTİSAS BORSASI BU YIL DEVREDE OLACAK”

bakanimiz Pekcan, tarım ürünlerinin sıhhatli depolarda saklanması amaciyla lisanlı depoculuk sistemini geliştirdiklerinin altını çizerek “Lisanslı depodaki ürünlerin elektronik ortamda satışının sağlanması amaciyla mahsul ihtisas borsasını geliştirdik. 2019 seneninde hasat zamanıyla birlikte mahsul ihtisas borsalarımız devrede olacak. Şuan da fiilen çalışır vaziyette. Yakın vakitte ürünlerinizi ulusal ve beynelmilel ortamda satabiliyor olacaksınız” şeklinde konuştu.

“DUR DURAK BİLMEDEN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

DEİK Başkanı Nail Olpak ise “34 yıldır, durmadan, ülkemizin dış ahenk gösteren ücret ilişkilerinde etkin tek iş platformu. Kurulduğu günden bu yana, yenilenerek çalışmalarına ayni ritimde devam ediyor. Bu vesileyle, kuruluşumuzdan bugüne kadar, bu iyi yapıya destek var olan herkese, başta Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımız olmak üzere, geçmişten bugüne, hükümet Büyüklerimize, Başkanlarımıza, Kurucu Kuruluşlarımıza, yönetim Kurulumuza, İş Konseylerimizin reis ve Üyelerine ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, vefat edenlere, Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Olpak, “Gönüllü elçiler olarak, bütün dünyaya dağılmış en mühim gücümüz, İş Konseylerimizin sayısı, en nihayet cenup Sudan’ın da eklenmesiyle 146’ya ulaştı. Dünyanın dört tek yanındaki iş konseylerimizin çalışmalarıyla, “ticari diplomasi” faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların derhal peşinden DEİK Başkanı Nail Olpak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a armağan takdim etti. derhal peşinden bütün katılımcılar ile birlikte aile resimi çekildi.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir