• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Suriye Sınırında, Türkiye’nin Kontrolünde Oluşturulması Planlanan Güvenli Bölgenin Detayları Ortaya Çıktı

Suriye Sınırında, Türkiye’nin Kontrolünde Oluşturulması Planlanan Güvenli Bölgenin Detayları Ortaya Çıktı

  • Ocak 16, 2019
  • 0

Türkiye’nin Suriye’deki dahil savaşın evvel yıllarından beri taxlep ettiği ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz vakit tekrar gündeme getirdiği emniyetli bölge, 32 kilometre derinlikte ve Türkiye-Suriye hududunda 460 kilometrelik tek hattı kapsıyor.

Suriye’de kurulması tasarilanan 32 kilometrelik emniyetli bölge. (Mavi bölge)

ERDOĞAN: OBAMA DÖNEMİNDEN BERİ VURGULUYORUM

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, evvelki vakit Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Suriye’de “20 mil”lik (32 kilometre) tek emniyetli bölge kurulmasından laf etmişti.

Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bir gün evvel telefon görüşmesi yaparak konunun detaylarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, bu erken AK Parti’nin TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, mevzubahis hat için, “Suriye’de ülkemiz sınırı süresince bizim tarafımızdan oluşturulacak emniyetli bölge dahil, anımsayın Obama döneminden bu yana benim vurguladığım, bu emniyetli bölge konusu 20 mil olarak kendisi tarafından da ifade edildi ki bu da 32 kilometre derinlikte tek emniyetli bölge.” ifadesini kullandı.

460 KİLOMETRELİK ALANI KAPSIYOR

AA’nın harita alan ölçümlerine göre, Türkiye-Suriye hududunda 32 kilometre derinlikte oluşturulacak bölge, 460 kilometrelik tek hattı kapsıyor.

Rakka ve Haseke’nin kuzeyindeki yerleşimleri kapsayacak bölge, batıdan doğuya Sırrin, Ayn İsa’nın kuzeyi, Suluk, Resulayn, Tel Temr’in kuzeyi, Derbesiye, Amude, Kamışlı, Verdiyye, Tel Hamis, Kahtaniyye, Yerubiyye ve Malikiye’den geçiyor.

KOBANİ DE BU BÖLGEDE YER ALIYOR

Şuyuf Tahtani, Aynularab (Kobani), Tel Abyad, Derbesiye, Amude, Kahtaniye, Cevadiye ve Malikiye ilçeleri yönetimsel olarak Tamamiyle bu hattın içinde kalıyor.

Hat, batıda, Münbiç’in doğusundaki Sacur çayı kıyısından başlıyor. Münbiç kaza merkezi, 32 kilometrenin dışında kalıyor.

başka taraftan, 32 kilometrelik alanın fiziki olarak içinde var olan Haseke sehrinin Kamışlı kaza merkezinde, Beşşar Esed rejimi varlık gösteriyor.

GÜVENLİ BÖLGE İHTİYACI

emniyetli bölge, evvel olarak Erdoğan tarafından Mayıs 2013’teki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyaretinde dile getirilmişti. Erdoğan, dönemin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Obama’ya; Suriye’de uçuşa yasak bölge duyuru edilmesi, siviller amaciyla emniyetli bölge oluşturulması ve ortak yönetim güçleriyle müsterek kara operasyonu yapılmasından oluşan üç aşamalı tek tasarı sunmuştu. Türk yetkililer, Suriye ile alakalı her aktörle görüşmesinde konuyu dile getirdi.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN SURİYELİLER BU BÖLGEYİ TERCİH EDEBİLİR

Türkiye’nin gündeme getirdiği emniyetli bölge, Suriye’deki çatışmalardan kaçan sivil nüfusun can güvenliğinin sağlandığı barınma alanı oluşturulmasını öngörüyor. ülkemiz bölgeyi, bütün Suriye’den göç eden sivillerin toplanabileceği veyahut Türkiye’ye geçmiş Suriyelilerin arzu etmeleri seklinde yerleşebileceği tek bölge olarak tasarlıyor.

çünkü Suriye’de dahil savaşın durması seklinde dahi Suriye halkının, barınma, iş ve yasamsal hizmetlerden yoksun kalmasından dolayı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dış göçe ayni ritimde devam etmesine kati gözüyle bakılıyor. Bu durum en fazla, Avrupa ülkelerini endişelendiriyor.

“TÜRKİYE’NİN KONTROLÜNDE OLACAK”

CumhurbaşkanlığıSözcüsü İbrahim Kalın emniyetli bölgeye ait şunları söyledi:

“Buranın denetimi Türkiye’de olacak. Dolayısıyla burada Türkiye’ninaskeri konuşlanmasıyla, istihbari faaliyetleriyle, mahalli halkın sürece dahiledilmesiyle tek emniyetli bölge oluşturulacak. Cerablus-El Bab hattında, Afrin’deve oradan İdlib’e uzanan coğrafyada bu gerçekleştirilmiş durumda. yerine güvenlibölge denmese de şu anda fiilen orada Türkiye’nin kontrolünde tek emniyetli bölgehattı var. Baktığınız vakit bu saydığım coğrafya içinde ne rejim unsurlarıvar ne PKK/PYD/YPG unsurları var ne de DEAŞ unsurları var. Buralar emniyetli birbölge seklinde mahalli halk, mahalli kent konseyleri tarafından yönetilmekte. Benzerbir model Münbiç’te ve Fırat’ın doğusunda da kolayca uygulanabilir.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.