Ned Haber / Dünya / Stoltenberg: Moskova, güvenliğimiz için temel ilkelere meydan okuyor..işte detaylar

Stoltenberg: Moskova, güvenliğimiz için temel ilkelere meydan okuyor..işte detaylar

NATO’nun tertemiz Stratejik Konsepti ile alakalı Almanya ve Hollanda tarafından ortaklaşa düzen eden tek etkinlikte konuşan NATO genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya-Ukrayna krizine ait açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “Bugün Avrupa güvenliğinin tek kuşak amaciyla en riskli hatırayla karşı karşıyayız. Çok kıymetli ortağımız Ukrayna, Rusya’nın yakın tehdidi altında. NATO müttefikleri, Ukrayna’nın beynelmilel onay görmüş hudutları içinde egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam destek saglamak amaciyla birleştiler” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’YA DESTEK SAĞLAMAYA ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

NATO azalarının Ukrayna’ya destek vermeye ayni ritimde devam edeceğini bildiren Stoltenberg, ‘’Ukrayna’ya kuvvetli siyasi, basit ve mali destek sağlamaya ayni ritimde devam edeceğiz. Ukrayna’nın müdafaa yeteneklerini geliştirmesine muavin olmak için, müdafaa ve güvenlik kurumlarını modernize etmek ve yasal müdafaa haklarını müdafaa etmek için. BM şartında bulunan da bu” dedi.

“MOSKOVA, GÜVENLİĞİMİZ İÇİN esas İLKELERE alan OKUYOR”

Rusya’nın var politikasıyla Yalnızca Ukrayna’yı ve bölgeyi amaç almadığını, dünyayı etkileyecek tek girişim içinde olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Bugünkü krizde tehlikede var olan çok şey var. Çatışma rizikosu gerçektir. Rusya güç ve ültimatom kullanıyor. Yalnızca Avrupa’daki hudutları tekrar çizmek amaciyla değil, bütün küresel güvenlik mimarisini tekrar yazmaya çalışmak için. Moskova, güvenliğimiz amaciyla esas ilkelere alan okuyor. NATO’nun bütün müttefikleri savunma ve müdafaa hakkı benzeri her milletin kendisinin yolunu seçenek etme hakkı var” ifadelerini kullandı.

“NATO VE AVRUPA BİRLİĞİ eş MADALYONUN İKİ YÜZÜDÜR”

NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) aynı madalyonun iki yüzü olduğunu belirten Stoltenberg, “Farklı rollerimiz, görev alanlarımız ve üyeliklerimiz var. Ama yaptığımız şey tamamlayıcı. Dolayısıyla AB, var krizle alakalı olarak araç kutusundaki bütün araçları güçlendirirken, NATO ittifak genelinde dahada çok asker, gemi ve uçakla caydırıcılığımızı ve savunmamızı güçlendirdi” dedi. Stoltenberg, “İttifak’ın doğusundaki askeri varlığımızı mühim ölçüde artırdık ve dahada fazlasını yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'dan ülkemiz açıklaması: Boğazları Rusya'ya kapatmasını isteyeceğiz İlginizi Çekebilir Ukrayna’dan ülkemiz açıklaması: Boğazları Rusya’ya kapatmasını isteyeceğiz

Kontrol Edin

Ukrayna ordusu Rus T-90 tankını imha etti..işte detaylar

Ukrayna askerleri, ülkenin güneyinde Rus ordusuna ait T-90 "Vladimir" tankını vurdu.