Ned Haber / Güncel / Sosyal medyada dolaşan ‘fındık işçilerine saldırı’ görüntülerine ilişkin valilikten açıklama!..işte detaylar

Sosyal medyada dolaşan ‘fındık işçilerine saldırı’ görüntülerine ilişkin valilikten açıklama!..işte detaylar

Sakarya’da çekildiği iddia edilen bir görüntü bugün sosyal medyada gündem oldu. Konuyla ilgili “Sakarya’da fındık işçilerine ırkçı saldırı” başlıklarıyla bir kavga görüntüsü paylaşan sosyal medya kullanıcıları, Kocaali ilçesinde fındık işçilerine işveren tarafından saldırıda bulunulduğunu iddia etmişti.

Binlerce kişi bu paylaşım üzerinden “ırkçılık iddiası” ile ilgili tepkilerini yazdı. Sakarya Valiliği’nden görüntülerle ilgili açıklama geldi.

FINDIK BAHÇESİ SAHİBİ İKİ AİLE ARASINDA KAVGA

Açıklamada Kocaali ilçesinde fındık bahçesi sahibi iki ailenin kavga ettiği ancak görüntülerin ‘ırkçı saldırı’ konusuyla alakasız olduğu belirtildi.

Bahse konu olayın Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettiği belirtilirken, “Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

3 KİŞİ YARALANDI

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin darp edildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

* Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır.

* Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.

* Ayrıca geçmişe dönük yapılan incelemede sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde iddia edildiği gibi bir olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikâyet bulunmamaktadır.

* Bahse konu iddia edilen olayın Türkiye’nin neresinde ve ne zaman yaşandığının tesbiti ile ilgili de Emmniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HDP: AÇIKLAMA YAPACAĞIZ

HDP Sakarya’da yaşanan olayla ilgili bir açıklama yaptı. “Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı, ayrımcı, alçakça linç girişimi neticesinde yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Linç girişiminde dahiliyeti olanları ve linç kültürünü besleyen anlayışı esefle kınıyoruz” denilen açıklamada HDP’nin konuyla ilgili Cumartesi günü bir basın toplantısı düzenleyerek bilgilendirme yapacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERKavga eden bekçi ve polis görevden uzaklaştırıldı!Kavga eden bekçi ve polis görevden uzaklaştırıldı!

Darp Düzce Emniyet Haber Kadın kavga Mardin Polis Sakarya saldırı Şırnak sosyal medya Türkiye
Son güncelleme: 23:13 04.09.2020

Kaynak :sozcu

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.