Ned Haber / Güncel / Siyasette tabela tartışması başladı! Muhalefetten sert tepkiler geldi..işte detaylar

Siyasette tabela tartışması başladı! Muhalefetten sert tepkiler geldi..işte detaylar

Ankara’nın Çankaya kazasinda Sümer Sokak’ta Somalili tek kişi ile Etiyopya tebaalı Türk yurttaşı kadının işlettiği “SAAB” tabelalı iş yerinin açılışına güvenlik görevlileri tarafından müdahale edilerek tabelanın değiştirilmesi istendi. güvenlik görevlilerinin ısrarıyla tabela beyaza boyandı. Yaşanan olay, siyasette “tabela” tartışması başlattı.

image small

DEVA PARTİLİ VEKİL POLİSLERLE TARTIŞTI

İş yerinin açılışında polislerin müdahalesine itiraz eden DEVA Partisi İstanbul mebus Mustafa Yeneroğlu, Kızılay Meydanı’nda yabancı uyrukluların işlettiği Bir hayli işletmede “tabela adinin değiştirilmesi” baskısı olduğunu anlattı. Olayın yaşandığı kafe amaciyla Yeneroğlu, “Saab Cafe baskılar neticesinde ismini tabeladan kaldırmak zorunda kalmış ama tekrar de mafyavari tacizlerden kurtulamamış” dedi.

image small

Polislerle tabela gerginliği hasebiyle münakaşa yaşadığını belirten Yeneroğlu, şu ifadeleri kullandı;

*Umarım Saab Cafe önünde yaşananların tamamının videosu alana çıkar ve zabita kimliği taşıyan o kişinin hükümet benim böbürü içinde insanları nasıl taciz ettiğini, yüzümüze nasıl sigara dumanını üflediğini, aşağıladığını, edep bilmez tek halde senli benli konuştuğunu görürüz.

*İktidardakiler güç sarhoşluğu içinde öyle tek faşist dalganın önünü açtı ki Bir gün evvel yaşananlar Zati çok sıradan haller. Bir hayli zabita siyasi amirlerinin haklar bilmez tutumunu ve cezasızlık politikasını bildiği amaciyla yurttaşa her biçimde kötülüğü yapabiliyor.

*Maalesef bunlar artacak. Önümüzdeki aylarda çok dahada hatri sayilir büyüklükte kötülüklerle cemiyet sindirilmeye çalışılacak. Hukuksuzluklara karşı sesini çıkaranlar dahada çok baskı görecek. Sözde dezenformasyon yasası sonrasında çok dahada çok tutuklamalar olacak. Azim ve sabırla ugras ederek bu kötülükleri aşacağız.

“ADAM GİBİ KONUŞ”

Polis amiri olduğu argüman edilen kişi, tabela müdahalesi esnasında mebus Yeneroğlu’na “Ahlaksız sensin lan, erkek benzeri konuş” benzeri ifadeler kullandı.

BABACAN TEPKİ GÖSTERDİ

DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan da, Yeneroğlu’na destek çıkarak şu ifadeleri kullandı:

“Emniyet güçleri yurttaşa hizmet etmek amaciyla vardır, saygısızlık ve perişan laf amaciyla değil! her biri haddini, hududunu bilecek. Kimse halk gücüne sığınıp halka parmak sallayamaz! Hakkın yanında dimdik duran Sayın Yeneroğlu’na yapılan muameleyi esefle kınıyorum. “

TARTIŞMALAR ÜZERİNE BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Tabela tartışmaları üstüne İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı tek İzah yaptı. izahta şöyle denildi:

“Ülkemizde kullanılan tabelalar amaciyla kaideler Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS 13813 standardı ile belirlenmiş olup yabancı dilin bulunduğu tabelalara ait hususlar da mevzubahis standart ile belirlenmiştir. Bu kapsamda, yabancı dilde ifadenin bulunduğu tabelalarda yabancı dildeki ifadeler Türkçe ifadelerin %25’ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerekmektedir.

Söz konusu standardın uygulanmasının denetlenmesine ve Ayrı olarak vergi levhası olmaksızın  işletmelerin oluşturduğu haksız rekabetin önüne geçilmesine ait olarak dört Kasım 2021 tarihi itibarıyla 81 ilimizde Vali/Kaymakamlarımızın koordinasyonunda; kent göç idaresi müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, mahalli yönetimler, alakalı halk kuruluş ve kuruluşları, iş odaları ve alakalı STK temsilcilerinin katılımı ile hemide kent hemide kaza düzeyinde denetim komisyonları oluşturulmuştur.

Denetim komisyonları ile gerçekleştirilen denetimler neticeninde bugüne kadar; 19.309 iş yerinin yabancılar tarafından işletildiği, 15.666 iş yeri tabelasının TSE standartlarına ahenk gösteren olduğu, 3.643 iş yeri tabelasının TSE standartlarına ahenk gösteren olmadığı tespit edilmiştir. laf mevzu tabelalara ait tatbik edilen yönetimsel süreçlerin derhal peşinden 2.151’i standartlara ahenk gösteren vaziyete getirilmiş olup başka tabelaların süreçleri ayni ritimde devam etmektedir. 1.815 işletmeye vergi kaydı olmadığı amaciyla yönetimsel yaptırım uygulanmıştır.

Ankara’daki iş adina ait tabelaya baz alinarak işlem, kolluk kuvvetlerince yürütülen bu denetimler kapsamında gerçekleştirilmiştir.”

BÜYÜK FİRMALARA DENETİMLER heyecan KONUSU OLDU

Göç İdaresi’nin izahı tertemiz tek tartışmayı beraberinde getirdi. Büyükşehirlerde beynelmilel firmalara tatbik edilen prosedürler heyecan konusu oldu.

Bir Fast Food zincirinin tabelasının resmini paylaşarak yaşananlara reaksiyon gösteren istikbal Partisi genel reis Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, “Hadi buyurun; samimiyseniz yüreğiniz yetiyorsa küresel düzenin tabelasınıda beyaza boyayın. Siz ama mazluma efelenirsiniz” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.