• Anasayfa
  • >
  • Sağlık
  • >
  • ‘Şişkinlik önemli hastalıkların işareti olabilir’

‘Şişkinlik önemli hastalıkların işareti olabilir’

  • Ocak 10, 2019
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetler olduğunu belirten Türk Gastroenteroloji Derneği yönetim heyeti Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, “Gözle görülür anormallikler yok iken bu şikayetler duygulu bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık benzeri fonksiyonel hastalıklara eşlik edebilir” uyarısında bulundu.

Türk Gastroenteroloji Derneği yönetim heyeti Üyesi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunu belirterek, “Gözle görülür anormallikler yok iken bu şikayetler duygulu bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık benzeri fonksiyonel hastalıklara eşlik edebilir.” dedi.

Prof. Dr. Akyüz, yaptığı açıklamada, şişkinlik, gaz ve geğirmenin mühim hastalıkların işareti olabileceğini bildirdi.

Bu rahatsızlıkların, toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunu belirten Akyüz, bu tür şikayetlerin, gözle görülür anormallikler yokken duygulu bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık benzeri hastalıklara eşlik edebileceğini belirterek, ayrıca, laktoz intoleransı, fruktoz intoleransı, fruktan tüketimi, sorbitol tüketimi, gluten duyarlılığı, peptik ülser, reflü, kronik kabızlık, safra taşı hastalıklarıyla veyahut tek başına da görülebileceğine dikkati çekti.

Hastalarda, gastrointestinal sistemde çok miktarda gaz veyahut sema içeriğinin nereden kaynaklandığı Sualinin akla gelebileceğini aktaran Akyüz, hastalığın nedenlerinin bağırsakta gaz üretiminin artması, gastrointestinal sistemde devinim bozukluğuna bağlı birikmiş havanın boşalamaması ve çok sema yutma şeklinde görülebileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Akyüz, aş yeme ve su içme esnasında sema yutmanın normal fiziki tek olay olduğuna işaret ederek, şu verileri verdi:

“Sağlıklı insanlarda yapılan tek çalışmalarda 10 mililitre sıvıyla takriben 8-32 mililitre sema yutulduğu gösterilmiştir. çok pozisyonda yutulmuş sema midenin üst bölümünde birikir. Midenin üst bölgesindeki gerilmeyle aş borusu ile mide bileşkesinde belli tek süre gevşeme olur. böylelikle yutulmuş sema dışarı çıkar. sema aş borusuna girdiğinde gerilmeye neden olur. böylelikle aş borusunun üst bölümü gevşer ve gaz yutağa doğru kaçarak ağız yolu ile atılır (geğirme). aş sonrası 3-4 geğirme normaldir. Bu yutkunma esnasında havanın yutulmasından kaynaklanmaktadır. Geğirme reflü ve fonksiyonel hazımsızlıkta sık görülmekle birlikte tek başına tek şikayet olarak da görülebilen tek fonksiyonel gastrointestinal sistem hastalığıdır.”

Can sıkıcı tekrarlayan geğirmelerin davranışsal tek mesele olup, çok sema yutulmasından kaynaklandığını aktaran Akyüz, bu hastalardaki değerlendirmenin tek parçasının da psikiyatri olması gerektiğini kaydetti.

Hastalık denilebilmesi amaciyla sema yutmanın haftada asgari ani çok kez olması ve hayat kalitesini bozması gerektiğinin altını çizen Akyüz, “Tedavide eğer altta yatan tek hastalık tespit edilmiş ise (reflü, safra taşı veyahut ülser gibi) onun Rehabilitasyonu önerilir.  ters takdirde, davranış terapisi, konuşma terapisi, ilaçlar ve perhiz önerilir. Hekimlerin gaz tedavisinde en çok kullandıkları ilaçlar mide asit baskılayıcılar yüzde 22, barsak hareketlerini artırıcı ilaçlar yüzde 10, anksiyolitik yüzde 8, antidepresan yüzde 6, laksatif (ishal yapan ilaçlar) yüzde 6, simetikon yüzde 4, laktaz enzim replasmanı yüzde 2.5, antibiyotik yüzde 2.5. Bu ilaçların yararı hastaya göre değişmekle birlikte yüzde 30-40 hastada tesirli olabilir.” izahını yaptı.

Prof. Dr. Akyüz, bağırsak gazı ve karın şişkinliği ön planda ise hastalığın perhiz ile ilişkisinin de sorgulanması gerektiğini belirterek, perhiz önerisi yaparken hastaya en çok dokunan ve yedikten ardindan şikayet oluşturan gıdaların diyetten çıkarılması önerisinde bulundu.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir