Ned Haber / Güncel / Sanal Vampirler 72 operasyonunda 9 tutuklama..işte detaylar

Sanal Vampirler 72 operasyonunda 9 tutuklama..işte detaylar

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturmada insanların yasamsal medya hesaplarını ‘phishing (oltalama)’ ve ‘sosyal mühendislik’ yöntemleriyle ele geçirerek, başkalarına ait banka/kredi kartı, kimlik ve mobil bankacılık şifre verilerini saglamak eden ve bahis siteleri, çevrimiçi oyun platformları ve aracı banka hesapları üzerinden yurttaşları mağdur eden, web üzerinden dolandırıcılık faaliyetleri yürüten şahısların yakalanmasına baz alinarak 8 Şubat tarihinde Batman merkezli 11 şehirde eşzamanlı harekât gerçekleştirildi.

Batman’da yürütülen “Sanal Vampirler 72 Operasyonu”nda 39, İstanbul, Edirne, İzmir, Van, Isparta, Muğla, Mersin ve Sakarya sehirlerinde ise 8 kuşkulu olmak üzere toplaminda 47 kuşkulu yakalanırken, 148 dijital materyale ve 55 hatali unsuruna el konuldu.

2 AYLIK ÇALIŞMAYLA 70 olay AYDINLATILDI

Siber Suçlarla ugras ev Başkanlığı koordinesinde iki aylık çalışma neticesi başlatılan tahkikatta, 76 vatandaşın yasamsal medya hesaplarının ele geçirildiği ve çeşitli meblağlarda dolandırıldığına ait muhtemel faillerin tespitinin yapıldığı ve 70 web dolandırıcılığı olayının aydınlatılmasına değin bulguların elde edildiği kaydedildi.

9 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Operasyonda yakalanan 47 şüpheliden 7’si güvenlik Müdürlüğünde ifadesi alınarak hür bırakılırken, 32’si Batman’da ve 8’i kent dışında olmak üzere 40 kuşkulu ise işlemlerinin derhal peşinden Batman Cumhuriyet Başsavcılığına derhal sevk edildi. Adli makamlara sevki yapılan 40 şüpheliden 18’i savcılıktan ifadesi alınarak hür bırakılırken, 13’ü mahkeme neticesi adli denetim şartıyla hür bırakıldı. 9 şahsın ise tutuklandığı kaydedildi.
Batman İl güvenlik Müdürlüğünce kuşkulu şahısların ve mağdur var olan vatandaşların tespitine baz alinarak çalışmaların ise ayni ritimde devam ettiği belirtildi.

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.