• Anasayfa
  • >
  • Sağlık
  • >
  • ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ Kanun Teklifine Hekimlerden Tepki

‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ Kanun Teklifine Hekimlerden Tepki

  • Kasım 14, 2018
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Sağlıkta şiddete karşı ak parti tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifi, hekimler tarafından düş kırıklığı ile karşılandı. İstanbul İl sağlık Müdürlüğü önünde tek araya toplanan hekimler medya izahı yaptı.İstanbul Tabipler Odası Başkanı Pınar Saip konuya ait “Sağlıkta şiddet yasası değil sağlıkçıya şiddet yasası çıkarıyorlar” dedi.

Basın açıklamasında konuşan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip müjde benzeri verilen sağlıkta şiddet yasası haberlerinin sağlıkçıya şiddet yasası olduğunu belirterek “Bu kanun önerisi diş hekimlerine, sağlık çalışanlarına, hekimlere ağırbaşlı tek gözdağı vermektir. tek insanın en mühim değerini tespit eden şey çalışma hakkıdır. Bu çalışma hakkını ortadan kaldıran kanun ile karşı karşıya kaldık. Bir gün evvel Meclis’e gelen yasayla tek farklık ön gördüler. Bu değişikliğe göre de KHK ile atanlar hususi sektörde çalışmaya ayni ritimde devam edebilir ama güvenlik soruşturması hasebiyle ataması yapılmayan hekimlere ev hapsi ayni ritimde devam ediyor. ev hapsi 600 günden 450 güne indirildi. eğer çalışmak isterlerse de haraç ödeyecekler. Bu haraçta pratisyenler amaciyla 75 bin, uzman olanlar amaciyla 125 bin kıymet biçtiler. Hiç çalışmamış, tertemiz mezun olmuş, cebinde beş kuruşu olmayan hekimler bunu nasıl ödesin?” diye konuştu.

“BU kanun TEKLİFİ derhal GERİ ÇEKİLSİN”

saglikta-siddet-sozcu-1

Sağlık ve yasamsal Hizmet Emekçileri Sendikası Bakırköy Şube Başkanı Nuran Güngör’de, toplamda 44 maddelik torba kanun teklifinin Yalnızca 24. maddesinde tek düzen etme görüldüğünü ifade etti. Güngör “Bütün hekimlerin yıllardır yasalaşmasını beklediği Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası ile alakalı hiçbir alakası olmayan, Zati olanın dışında rastgele tek yenilik içermeyen, ne doktor cinayetlerini ne de sağlıkta şiddeti bırakın önlemeyi azaltmaya dahi yaramayacak tek düzenleme. tek sefer dahada düş kırıklığına uğradık. tek sefer dahada kanun önerinini hazırlayanların sağlıkta şiddetin ne civarindan hatri sayilir büyüklükte ve ağırbaşlı tek mesele olduğunu anlamadıklarını gördük. Yalnızca o değil; Hekimlerin ve tababet yargısız infaz edilmekteydi. kanun teklifinin 5. maddesiyle halk görevinden ihraç edilen hekimlere haklarında hiçbir yargı kararı olmadığı halde hususi hastanelerde çalışma yasağı getirildiğini öğrendik. Yargı kararı olmadan, sübjektif güvenlik soruşturmaları gerekçesiyle atamaları yapılmayan toy hekimlerin 600 vakit süresince hekimlikten alıkonulduğunu gördük. Altı senelik tıp eğitimi nihayetinde kazanılan diplomalar fiili olarak iptal edilmeye, hekimlik yasaklanmaya çalışılmaktaydı. TBMM’ye sesleniyoruz. Bizler tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan beri bu topraklardayız. Topluma adanmış tek mesleğin onurlu azaları olarak uzunca yıllar süre gelen eğitimimizden, varlıklı mesleki deneyimimizden gelen birikimimizle hastalarımız amaciyla çalışıyoruz.Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmaya, ölümlerle ve hastalıklarla ugras etmeye, sağlık ve şifa dağıtmaya uğraşıyoruz. Bu kanun önerisi derhal art çekilsin. Hekimlik uygulamak istiyoruz” dedi.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir