• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Saadet Yüksel resmen AİHM yargıcı! Yemin töreninde büyük sürpriz

Saadet Yüksel resmen AİHM yargıcı! Yemin töreninde büyük sürpriz

  • Temmuz 4, 2019
  • 0

mutluluk Yüksel amaciyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Strasbourg’daki merkezinde düzen eden yemin törenine, mahkemenin Yunan başkanı Linos-Alexandre Siclianos ve çok sayıda AİHM yargıcı katıldı. Sicilianos merasimde yaptığı konuşmada Yüksel’e başarılar diledi.

Yemin töreninde Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de yer aldı. Türkiye’nin en üst yargı organlarının zirvesindeki isimlerin yemin merasimine katılması Strasbourg’da herkesi şaşırttı. Bu üçlünün yemin merasimine katılacağı bilgisi merasim öncesi ve sonrasında AİHM tarafından basınla paylaşılmadı. Yemin merasimini İzah göstermeksizin Medyaya kapatan AİHM, törenle alakalı görsel paylaşımda bulunmayı da reddetti.

Deutsche Welle’nin haberine göre AİHM’de yargıçlar göreve başlamadan yapılan yemin törenleri çogunlukla sade ve üst düzey katılım olmaksızın gerçekleşiyor. Ankara’nın tertemiz Türk yargıcın yemin merasimi amaciyla en üst düzey yargı yöneticilerini Strasbourg’a göndermiş olması “AİHM’ye verilen önem” olarak yorumlanıyor.

9 YIL YARGIÇLIK YAPACAK

mutluluk Yüksel Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından 9 Nisan 2019 tarihinde AİHM yargıcı seçildi. Yüksel, AKPM genel kurulunda yapılan oylamada olabilitesi çok 176 oyun 111’ini alarak evvel turda hakim seçilmişti. Yüksel 9 yıllığına ve tek seferliğine AİHM yargıcı seçildi ve böylelikle, Rıza Türmen ve Işıl Karakaş’tan ardindan devamlı olarak Strasbourg’da görev yapacak üçüncü Türk hakim oldu.

1983 İstanbul doğumlu Yüksel, AİHM yargıçlığı döneminden evvel 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi haklar Fakültesi Anayasa Hukuku anne bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmekteydi. Harvard Üniversitesi mezunu Yüksel, AİHM’nin “en toy yargıcı” unvanına da sahip.

TÜRKİYE 4’ÜNCÜ SIRADA

mutluluk Yüksel, Türk hakim olarak, bundan bunun benzeri AİHM gündemine Türkiye’den gelen bütün davalara otomatik olarak katılacak. ülkemiz şu anda Rusya, Romanya ve Ukrayna’nın derhal peşinden AİHM gündeminde ile alakalı en çok şikayet var olan memleket konumunda. AİHM gündemindeki 58 bin 500 dava başvurusundan 7 bin 850’sini Ankara’ya karşı şikayetler oluşturuyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.