Ned Haber / Dünya / Rusya’dan Türkiye açıklaması: Dengeli ve bağımsız bir pozisyon aldı..işte detaylar

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Dengeli ve bağımsız bir pozisyon aldı..işte detaylar

Rusya ve Ukrayna heyetleri Türkiye’de tek araya gelerek, Ukrayna’daki savaşa karşı mütareke ve barış görüşmelerini sürdürmeye ayni ritimde devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, müzakerelere ev sahipliği yapan Türkiye’nin çabalarından övgüyle laf ederek şu ifadeleri kullandı:

* ülkemiz başka ülkelere göre dahada dengeli ve bağımsız tek pozisyon aldı. Bu Rusofobik kampanya ne Türk hükümetini ne de tek bütün olarak halkı dahil kismina çekebildi.

* Ankara’nın dengeli çizgisi de dahil olmak üzere, bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin Ukrayna tarafıyla müzakerelere katkı sunma önerinini onay ettik.

* Türkiye’ye yürüttüğü arabuluculuk çabaları, özellikle Rusya-Ukrayna müzakereleri ve prensipte vaziyeti çözme gayretleri amaciyla müteşekkiriz.

Foto: İHA

“TÜRKİYE, sema SAHASINI AÇIK TUTUYOR”

Türkiye’nin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara katılmadığını ve boğazlar mevzusu de dahil olmak üzere beynelmilel haklar normları doğrultusunda kararlar aldığından laf eden Zaharova, “Türkiye, Rus gemilerine ve Rus uçakları amaciyla sema sahasını açık tutuyor” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray: Biden bu erken Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile alakalı Avrupalı öncülerle görüşecek İlginizi Çekebilir Beyaz Saray: Biden bu erken Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile alakalı Avrupalı öncülerle görüşecek

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.