• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Rusya’dan Trump’ın Tehditlerine Sert Yanıt: Rusya, ABD’nin İli Değildir

Rusya’dan Trump’ın Tehditlerine Sert Yanıt: Rusya, ABD’nin İli Değildir

  • Mart 29, 2019
  • 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Rus askeri birliklerinin Venezuela’da gereksinim duyulduğu sürece kalacağını açıkladı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Rusya’dan askerlerini Venezuela’dan çekmesi isteğine Moskova’dan cevap gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gazetecilere verdiği demeçte, Venezuela’daki Rus askerlerinin iki memleket arasındaki askeri-teknik iş birliğine baz alinarak anlaşma doğrultusunda bulunduklarını, askerlerin gereksinim duyulduğu sürece ülkede kalacağını bildirdi. Zaharova, Rus birliklerinin Venezuela’daki varlığının kimseye tehdit oluşturmadığı ile alakalı ısrar etti.

“RUSYA BÖLGEDEKİ GÜÇ DENGESİNİ DEĞİŞTİRMİYOR”

Zaharova, Trunp’ın,”Rusya’nın Venezuela’dan çıkması gerekiyor” ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Washington’un Maduro ile pazarlık etmeyi planlamadığını, Rusya ve Küba’nın Karakas’taki tesirini sonlandırmak istediğini belirten ifadelerine atıfta bulunan Zaharova, “Rusya bölgedeki güç Balansını değiştirmiyor, Rusya Washington’un aksine kimseyi tehdit etmiyor” açıklamasında bulundu.

“NE RUSYA NE DE VENEZUELA ABD’NİN İLLERİ DEĞİLDİR”

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve 50’den çok ülke, Venezuela muhalefet öncüsü Juan Guaido’yu belli tek süre cumhurbaşkanı olarak onay ederken, Çin ile birlikte Maduro’ya destek vermişti. Zaharova açıklamasının devamında, “Ne Rusya ne de Venezuela ABD’nin sehirleri değildir” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Washington’u Venezuela’da tek hükümet darbesi düzenlemeye çalışmakla suçlamıştı. Venezuela’nın Moskova’daki Askeri Ateşesi Jose Rafael Torrealba bu erken yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin askeri ve teknik işbirliğine ait tek anlaşma çerçevesinde Venezuela’da bulunduğunu, askeri operasyonlarla bağlantılarının olmadığını söyledi.

Rus sema kuvvetleri Antonov-124 kargo uçağı ve dahada minik tek Ilyushin Il-62, Cumartesi bugünü Karakas’ın dışındaki anne havaalanına inerek 100 Rus askeri ve tonlarca ekipman bırakmıştı. Askeri Ateşe Torrealba yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Venezuela’da askeri operasyonlar yürütmek amaciyla tek varlığından netlikle bahsetmiyoruz” dedi.

Ateşeye göre, Venezuela müdafaa Bakanı Vladimir Padrino Lopez’in iki memleket arasındaki işbirliğinin tek parçası olarak Nisan ayında Moskova’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

VENEZUELA VE RUSYA içinde ASKERİ VE TEKNİK İŞBİRLİĞİ

Zaharova alı bugünü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Venezuela ile ülkenin anayasasına ve yasal normlarına tam saygınlık ederek işbirliğini geliştirdiğini ifade etmişti. Zaharova, “Venezuela topraklarındaki Rus askerlerin varlığı, Mayıs 2001’de askeri ve teknik işbirliği ile alakalı Rus ve Venezuela hükümetleri arasında imza adan tek anlaşma ile düzenleniyor” dedi.

Rusya, Venezuela’ya 2011 seneninde Rus silahları almak amaciyla dört milyar dolarlık kredi vermişti.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.