Ned Haber / Dünya / Rusya-Ukrayna savaşı: ABD’li gazeteci Brent Renaud öldürüldü..işte detaylar

Rusya-Ukrayna savaşı: ABD’li gazeteci Brent Renaud öldürüldü..işte detaylar

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı takip eden 51 yaşındaki muhabiri video-muhabiri Brent Renaud’un öldüğü açıklandı.

Üzerinde New York Times muhabiri olduğunu gösteren bir kart ve kimlik bilgilerinin çıktığı Renaud’un Rusya’nın ateş açtığı başkent Kiev yakınlarındaki Irpin’de öldüğü belirtildi. Bölge emniyet müdürü Andrei Nebitov’un yaptığı açıklamada Renaud’a saldırı sırasında bir gazetecinin de yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı duyuruldu.

Renaud’un ölümü meslektaşlarını yasa boğdu.

Yetkililer sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımda Renaud’un basın kartını da yayınladı. Belgede Renaud’un New York Times adına çalıştığı görüldü. Açıklamada, “İşgalciler, bölgedeki Rus askerlerinin yaptığı hamlelerin arkasındaki gerçeği göstermek isteyen uluslararası basın mensuplarını da öldürdü” denildi.

NY TIMES: UKRAYNA’YA BİZ GÖNDERMEDİK

Açıklamada, “Elbette gazetecilik riskli bir iş fakat ABD vatandaşı Brent Renaud, saldırganların zalimliğine dikkat çekmek istemesini canıyla ödedi” ifadesi kullanıldı.

New York Times, “Brent Renaud en son 2015’te bizimle çalışmıştı. Bu belgeyi uzun bir süre önce vermiştik” açıklamasını yaptı.

New York Times yazı işleri müdürü yardımcısı Cliff Levy, bu haber ile ilgili olarak sosyal medyadan bir açıklama ve taziye mesajı yayınladı. Levy, “ABD’li gazeteci Brent Renaud’un Ukrayna’da ölümünü üzüntüyle öğrendik, çok yetenekli bir fotoğrafçı ve prodüktördü fakat New York Times için Ukrayna’da değildi” dedi.

Yapılan açıklamada Renaud’nun en son 2015’te New York Times için çalıştığı da belirtildi.

YILLARDIR KARDEŞİYLE ÇALIŞIYORDU

Kardeşi Craig ile bir yapım şirketi sahibi olan Brent  Renaud, Peabody ve DuPont ödüllerini kazanmış ve geçmiş 20 yılda birçok film ve TV programı hazırlamıştı.

Kiev’in batısında olan Irpin, son günlerde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan en çok etkilenen bölge olarak biliniyor.

Putin'in evlilik teklifi yıllar sonra gündem oldu: Benden ayrılıyor sandım İlginizi Çekebilir Putin’in evlilik teklifi yıllar sonra gündem oldu: Benden ayrılıyor sandım Rusya-Ukrayna savaşı... İstihbarat kaynakları: Putin steroid tedavisi yüzünden öfke patlaması yaşıyor İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… İstihbarat kaynakları: Putin steroid tedavisi yüzünden öfke patlaması yaşıyor

Kaynak :sozcu

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.