Ned Haber / Dünya / “Rus ordusu karıştı, askerler sivilleri vurmayı reddediyor”..işte detaylar

“Rus ordusu karıştı, askerler sivilleri vurmayı reddediyor”..işte detaylar

Rusya geçtiğimiz hafta askeri harekât düzen ettiği Ukrayna’da Bir hayli şehiri kuşatma altına alırken çatışmalar da gittikçe şiddetleniyor.

İngiliz istihbarat şirketi ShadowBreak, Ukrayna’daki Rus birlikleri arasındaki Bir takım görüşmelerin kayıtlarını ele geçirdi. Görüntülü ve sesli görüşmeler, Rus askerleri arasında yaşanan huzursuzluğu ve Bir takım askerlerin askeri ekipman eksikliği hasebiyle isyan ettiğini alana koyuyor.

İngiliz medyanın aktardığı haberlere göre, Bir hayli Rus askeri Ukrayna’da sivil yerleşimleri bombalama emrinden rahatsız oluyor, Hem de bazıları bu direktiflere uymayı reddediyor.

“TEK İSTEDİĞİM KENDİMİ ÖLDÜRMEK”

Telsiz görüşmelerinden birinde tek Rus askerinin gözyaşlarına boğulduğu duyulurken, tek asker de annesine gönderdiği iletide hıçkıra hıçkıra ağlayarak “Tek istediğim kendimi öldürmek” diyor.

Öfkeli tek başka asker de, yiyecek ve yakıt sıkıntısına reaksiyon göstererek “Üç gündür buradayız. Bunlar ne vakit hazır olacak” diye bağırıyor.

 

Haberlerde, Bir takım Rus askerlerinin Ukrayna’daki savaştan dolayı çok hiddetli olduğu belirtildi. Kayıtların, “Rusya öncüsü Vladimir Putin’in askerlerinin tam tek dağılma vaziyeti içinde olduğunu” gösterdiği ifade edildi.

Ukrayna ordusu tarafından ülkenin doğusunda yakalanan iki Rus askeri.

“BİZİ ÖLÜME GÖNDERDİLER”

Ukrayna’da esir düşen Bir takım Rus askerlerinin savaşa gittiklerinden haberleri olmadığını belirttikleri ve “Bizi ölüme gönderdiler” diye ağladıkları görüntüler dahada evvel yayınlanmıştı.

İngiliz Telegraph gazetesine konuşan ShadowBreak’in kurucusu Samuel Cardillo, ele geçirilen Bir takım iletilerin “savaş suçuna kanıt” olduğunu söyledi. New York Times’a konuşan üst düzey tek ABD’li müdafaa yetkilisi de, Bir takım Rus askerlerin çatışmadan kaçma umuduyla araçlarındaki yakıt tankerlerinde delikler açtığını ifade etti.

Ukrayna müdafaa Bakanlığı’na göre işgal sürecinde hayatını kaybeden Rus askerlerin sayısı 5300’ü buldu. Rusya ise Ukrayna’daki askeri kayıplarla alakalı tek rakam vermedi.

Kontrol Edin

Hindistan’da binada yangın: 26 ölü..işte detaylar

Hindistan’ın Delhi şehrindeki Mundka metro istasyonu yakınındaki bir binada çıkan yangında en az 26 kişinin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.