• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sık Görüşmesinin Nedenini Açıkladı

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sık Görüşmesinin Nedenini Açıkladı

  • Aralık 2, 2018
  • 0

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki vaziyeti çözmeye baz alinarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diyalog amaciyla her biçimde imkanı kullandıklarını söyledi.

Putin, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te G-20 Liderler Zirvesi sonrasında düzen ettiği medya toplantısında Rus gazetecilerin gündeme ait suallerini cevaplandırdı.

“HER TÜRLÜ İMKANI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Erdoğan ile sık sık görüşmesinin hasebiyle alakalı tek Sual üstüne Putin, “Suriye’deki Vaziyetin çözümü amaciyla dahil, görüşmek ve konuşmak amaciyla her biçimde imkanı kullanıyoruz. Anayasa komitesinin oluşturulmasını kastediyorum. Çalışma çok duygulu ve hatri sayilir büyüklükte sabır gerektiriyor. Sahiden bunu yasama geçiriyoruz ve bunu gerçekleştiriyoruz. Çok titiz ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İDLİB’DE nihayet DURUM

İdlib’deki nihayet vaziyete ait de değerlendirmelerde bulunan Rus lider, “İdlib’deki durum bizi de endişelendiriyor. Türk ortaklarımızın orada Tamamiyle başarılı olamadığını görüyoruz, ama çalışıyorlar. Onların, silahsızlandırılmış tek bölge yaratmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Özel kuvvetlerimiz ve müdafaa bakanlarımızın en kısa müddette bu problemi çözeceğini umuyoruz.” dedi.

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna’da duyuru edilen sıkıyönetim kararıyla alakalı eleştirilerde bulunan Putin, “Ukrayna’da dahada hatri sayilir büyüklükte vakalarda hiç kimse sıkıyönetim duyuru etmedi. Şimdi seçimlerin arifesinde illa ki bunun yapılması gerekiyor. Niçin? Vatandaşların dogruluk ve özgürlüklerini sınırlamak ve ülkede siyasi faaliyetleri sınırlamak için.” diye konuştu.

Putin, Ukrayna yönetiminin 10 ayrı alanda sıkıyönetim duyuru ederek ülkeyi böldüğünü de öne sürdü.

SELMAN İLE KAŞIKÇI GÖRÜŞMESİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştüğünü belirten Putin, bin Selman’ın Türkiye’de öldürülen medya mensubu Cemal Kaşıkçı ile alakalı olarak Zati G-20 Zirvesi’nin evvel bölümünde İzah yaptığını hatırlattı.

Suudi Arabistan ile Rusya’nın yakit imalatı konusundaki anlaşmasını da değerlendiren Putin, “Anlaşmayı uzatmak amaciyla tek anlaşmamız var. Hacimler ile alakalı nihayet tek karar yok. ama bunu Suudi Arabistan ile birlikte yapacağız.” dedi.

Putin ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.