Paralı poşet uygulaması onların işine yaradı

  • Ocak 12, 2019
  • 0

‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında tek ocakta 2019’dan bu yana ülkemiz genelinde alışverişte kullanılan plastik poşetler ücretli olmaya başladı. Uygulama ile vatandaşlar bez veyahut ağ torbaya yönlendirilirken uygulama ile atıkların olabildiğince engellenmesi veyahut minimuma düşürülmesi, ayrı ayrı toplanması ve art dönüşümle enerji kaynağı haline getirilmesi amaçlanmakta.

“Kilo işi poşetlerin ücretleri sorulmaya başlandı”

Plastik poşetlerin ücretli satılmaya başlanması ile poşet üreticisi ve satıcısı da bu vaziyetten etkilenmiş durumda. Uygulamayı destekleyen üretici ve satıcılar vatandaşların kendilerinden kilo işi ile poşet almaya başladığını ifade etti. 35 senedir plastik poşet ve ambalaj ürünleri işiyle uğraşan Nuh Gündoğdu, plastik poşetlerin ücretli satılmasını yerinde bulduğunu söyledi. Toplumun bu konuyla alakali şuurlu olmadığı amaciyla poşetlerin devamlı sokaklara atıldığını belirten Gündoğdu, “Bu yüzden uygulamayı amaciyla müspet buluyorum. Poşetlerin ücretli satılmaya başlanması şimdilik Daha bize tesirini göstermedi. Bizim müessesesel firmalara esya satışımız yok. Bu sefer tüketiciyle dolaysiz temasta olacağımızı düşünüyorum. yurttaş poşete 25 kuruş vermektense bizden gelip kilo işi ve poşetlerin adetinin ücretinin ne civarindan olduğunu sormaya başladı. Biz de vatandaşlara bu konuyla alakali yardım ediyoruz. Vatandaşlar bu yöntemin karlı olduğunu düşünüyor. bu sebeple bizden poşet alımı başladı. Tüketici markete 25 kuruş kazanç ödememek amaciyla bizlere geliyor. Bizim de poşet satışlarımız haliyle arttı” dedi.

“Uygulamayı destekliyoruz”

13 senedir hemide plastik poşet üreticisi ve satıcısı var olan Göksel Çelik ise uygulamayı desteklediğini aktardı. Markette tek poşetle yapılabilecek işi 3-4 poşet ile halledilmeye çalışıldığını kaydeden Çelik, “Bu evvel önce bizim kendisinin kabahatimiz. tek de markette minik tek şey alsak dahi iri poşet veriliyor. Bunu da marketlerin suçu olarak görüyorum. İsraf noktasında çok iyi tek uygulama. Ama yoksun tek uygulama. Bu eksiklikler giderilirse ülkemiz yerine çok iyi tek uygulama olacak. hemide satıcının hemide üreticinin ayni vakitte da tüketicinin bilinçlenmesi noktasında bu eksiklikler giderilirse çok iyi tek uygulama olacak” diye konuştu.

“Uygulamanın bizlere tesiri olacaktır”

Vatandaşların şimdilik ‘yastık altı’ diye tabir edilen poşetleri kullandığını belirten Göksel, “Bize var olan tesirini belli tek süre dahada vakit geçtikten ardindan göreceğiz tabi. ama bunun tesiri illaki olacaktır bize. Olmasını da bekliyoruz. Ellerindeki poşetler bittiğinde vatandaşlarımız markete gittiği vakit yanında poşeti yoksa haliyle bizlerden poşet almak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir