Ned Haber / Ekonomi / Otobüs ve uçak bileti fiyatları uçtu, halk trene yöneldi..işte detaylar

Otobüs ve uçak bileti fiyatları uçtu, halk trene yöneldi..işte detaylar

Akaryakıta gelen çok oranlı zamlardan en çok etkilenenlerden biri de yolcu sektörü oldu.

Son dört ayda bilet fiyatlarına takriben yüzde 30 zam geldi. İstanbul kalkışlı tek yolculuk amaciyla en pahali olmayan bilet 150 liraya, en pahalı bilet ise 600 liraya çıktı.

Artan bilet ücretleri bu bayramda yurttaşları trene yönlendirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı hasebiyle yükselen yolcu isteginin karşılanabilmesi amaciyla trenlere ek sefer konulduğu ve kapasite artışına gidildiği belirtildi.

Açıklamada, “Ankara-İstanbul (Söğütlüçeşme) ve Konya-İstanbul (Söğütlüçeşme) çok Hızlı şimendifer (YHT) hatlarında ek seferlerle 10 bin 728 kişilik, anne hat ve bölgesel trenlerde toplaminda 580 vagon ilaveyle 34 bin 800 kapasite artışı sağlandı” denildi.

TRENLER Tamamiyle DOLDU

Bayram ilaveleri ile birlikte şehirlerarası hizmet veren hergün yolcu sefer sayısının 272’ye çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, hergün 75 bin yer kapasitesi ile hizmet verildiği vurgulandı.

“29 Nisan ile 8 Mayıs tarihleri arasında numaralı satış yapılan yolcu trenleri Tamamiyle doldu” denilen açıklamada, bilet satış sitelerini hergün 1.5 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği, bu alanda rekor kırıldığına dikkat çekildi.

GÜNLÜK TAŞIMA REKORLARI KIRILDI

Açıklamada, “29 Nisan 2022 tarihinde YHT’lerle bütün parkurlarda taşınan 29 bin 477 yolcu sayısı ile açılışından bu yana taşınan maksimum sayıya ulaşıldı. Ankara-İstanbul arasında 13 bin 502 yolcu ile bu koridorda taşınan maksimum sayı olarak kayıtlara geçti. Ayrı olarak anahat trenlerindeki 2022 senesi yolcu ortalaması 10 bin 684 kişiyken, 30 Nisanda 17 bin 868 vatandaşımız bayram seyahatine çıktı. Bölgesel trenlerde ise 2022 seneninde hergün vasati 25 bin 591 kişi yolcu ederken, 29 Nisanda bu sayı 43 bin 307 yolcuya ulaştı” ifadeleri yer aldı. İHA

Kontrol Edin

Rusya ayçiçek yağı ihracatına kota getirdi..işte detaylar

Rusya'dan dikkat çeken ayçiçeği yağı kararı geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 15 Nisan'dan itibaren ayçiçeği yağı ihracatına kota getirildi.