Orman yangınları erken uyarı sistemiyle engellenecek

Orman yangınları erken uyarı sistemiyle engellenecek

Eylül 20, 2019 Kapalı Yazar:

Son günlerde peş peşe gerçekleşen orman yangınlarının oluşturduğu tahribat bu konudaki tertemiz teknolojileri ve yenilikçi çözümleri de gündeme getiriyor. Açık havada gerçekleşen yangınların ayrım edilmesi ve hızla müdahale edilmesi amaciyla geliştirilen ‘Yangın acele ikaz Sistemleri’ de bunların en etkilisi olarak görülüyor.
Video yönetim yazılımları ile alakalı önde gelen Milestone Systems; yangın acele ikaz sistemlerinin temelini oluşturan; yangın idrak etme kameraları, termal kameralar, video analiz, suni zeka ve sensör uygulamalarını sunduğu açık dijital platformda tek araya getirerek, bütün bu kaynakların entegre tek şekilde meselesiz çalışmasını mümkün kılıyor. Dijital platform aynı zamanda bu kaynaklardan gelen bütün verileri alacak, doğrulayacak ve acele müdahale amaciyla alakalı birimleri uyaracak asagi yapıyı da sağlıyor.

“Erken ikaz sistemleri yasamsal önem taşıyor”

Şirketin cenup doğu Avrupa Satış Müdürü Özgür Uygur, “Orman yangınları bu erken Amazonlardan Sibirya’ya Bir hayli noktanın duygulu gündeminde. Orman genel Müdürlüğü’nün bilgilerine göre, ülkemizde Yalnızca nihayet tek ayda gerçekleşen orman yangını sayısı 200’ü buluyor. ananesel sistemlerle yangının çıplak gözle algılanması 2-12 dakikayı bulurken, acele ikaz algoritmaları ile bu süre 20 saniyeyekadar düşebiliyor ve yangına acele müdahale sağlanırken, kayıplar minimuma indiriliyor. Bu rakamlar yangınla mücadelede acele ikaz sistemlerinin taşıdığı yasamsal ehemmiyeti göz önüne seriyor.

Özellikle yaz aylarında Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın Bir hayli kisminda yaşanan orman yangınları ekosistemi ve yerleşim yerlerini tehdit faktörün yanı sıra, söndürme çalışmaları ve oluşan zararın tazmini amaciyla yapılan harcamalarla ekonomiyi de menfi etkiliyor. Örneğin Amerika’da 2018 seneninde Yalnızca Kaliforniya’da 9 binin üzerinde yangın vakası gerçekleşti. toplaminda 16 milyar dolarlık hasar oluşan bu yangınların söndürme aktiviteleri amaciyla ise iki milyar dolara yakın harcama yapıldı. Yangın acele ikaz sistemi hali hazırda başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere Kanada, Almanya, İsveç, Rusya, Hırvatistan, Brezilya olmak üzere Bir hayli ülkede uygulanıyor” dedi.