Ned Haber / Dünya / NATO Genel Sekreteri: 100’den fazla savaş uçağı kalkışa hazır..işte detaylar

NATO Genel Sekreteri: 100’den fazla savaş uçağı kalkışa hazır..işte detaylar

NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekât düzen etme kararı amaciyla ”Bu kasıtlı, soğukkanlı ve uzunca vakittir tasarilanan tek işgal. Avrupa’da artık tarihte kaldığını düşündüğümüz tek savaşla karşı karşıyayız. Bu Avrupa’nın güvenliği amaciyla korkunç tek an” dedi.

Düzenlediği medya toplantısında Rusya’nın güç kullanarak tarihi tekrar yazmaya çalıştığını söyleyen Stoltenberg, NATO güçlerine bağlı 100’den çok harp uçağının sema sahasını savunmak amaciyla kalkışa hazır olduğunu, NATO reaksiyon gücünün de hazır beklediğini kaydetti.

NATO’nun halihazırda bölgedeki askeri gücünü artırdığını kaydeden Stoltenberg, “Kuzeyden Akdeniz’e civarindan denizde 120’den çok müttefik gemisi var. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda dahada da çok asker bölgeye gidecek, ittifakın doğu kanadında varlığımızı dahada da artıracağız” diye konuştu.

‘UKRAYNA’YA NATO ASKERİ GÖNDERMEYECEĞİZ’

Rus liderlerinin, çekincesiz eylemlerin ve kaybedilen hayatların bütün sorumluluğunu taşıdığını belirten genel Sekreter, “NATO’nun esas görevi, bütün müttefikleri savunmak ve savunmaktır. Yanlış hesaplamaya veyahut yanlış anlamaya yer olmamalıdır. Birine yapılan hücum herkese yapılmış sayılacaktır. Bu bizim toplu güvenlik garantimizdir” dedi.

İttifakı saldırılardan savunmak amaciyla koşul olan her şeyi yapacaklarını söyleyen Stoltenberg, yarın NATO liderleriyle aciliyetli tek sanal toplantı düzenleneceğini de duyurdu.

Öte istikametten Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyesi olmadığını hatırlatarak “Ukrayna’ya NATO askeri gönderme tasarımız yok. Yaptığımız şey müdafaa amaçlı” ifadelerini kullandı.

NATO’dan dahada evvel yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya saldırıdan vazgeçme çağrısı yapılarak, ‘’Rusya çok ağır tek ahenk gösteren ücret ve siyasi bedel ödeyecek. NATO, alakalı paydaşlar ve su de dahil olmak üzere başka beynelmilel örgütlerle yakın işbirliği içinde olmaya ayni ritimde devam edecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Ukrayna'ya 2'inci dalga roket saldırısı başladı İlginizi Çekebilir Ukrayna’ya 2’inci dalga roket saldırısı başladı Vizeleri askıya aldılar: Rusya'ya yaptırımlar sertleşiyor İlginizi Çekebilir Vizeleri askıya aldılar: Rusya’ya yaptırımlar sertleşiyor

 

Kontrol Edin

Hindistan’da binada yangın: 26 ölü..işte detaylar

Hindistan’ın Delhi şehrindeki Mundka metro istasyonu yakınındaki bir binada çıkan yangında en az 26 kişinin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.