Ned Haber / Sağlık / Maymun çiçeği virüsünde korkutan artış..işte detaylar

Maymun çiçeği virüsünde korkutan artış..işte detaylar

Şu anne civarindan asgari 30 ülkede görülen maymun çiçeği virüsünde olay sayısının nihayet tek haftada üçe katlanması endişeleri artırdı.

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika dışındaki maymun çiçeği vakalarının sayısının üç haftada 780’e ulaştığını açıkladı. Önceki hafta olay sayısı 257 olarak açıklanmıştı.

DSÖ, evvel kez bu civarindan çok vakanın aynı anda değişik bölgelerde alana çıktığına dikkat çekti. Örgüt, virüsle alakalı küresel riskin “orta düzeyde” olduğunu duyurdu.

ABD’NİN BAŞKENTİNDE İLK sefer GÖRÜLDÜ

Maymun çiçeği virüsü nihayet olarak ABD’nin başkenti Washington’da evvel kez görüldü. Vakaların çoğu Avrupa ve şimal Amerika’da görülürken Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri benzeri ülkelerde de az sayıda vakaya rastlandı.

En çok vakanın görüldüğü memleket 207 ile Birleşik Krallık olurken, İspanya’da 156, Portekiz’de ise 138 olay tespit edildi. DSÖ, Bir hayli olay arasında temas olmamasının Daha tespit edilemeyen çok sayıda olay olduğunu gösterdiğini ve virüsün hızla dağılmaya ayni ritimde devam edebileceğini vurguluyor.

Maymun çiçeği virüsünün cinsel yolla bulaştığına değin tek delil olmasa da virüsün bulaşması amaciyla yakın fiziki temas gerekiyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NEDİR?

Hastalık her ne civarindan çogunlukla hafif semptomlarla geçse de Bir takım vaziyetlerde ölümcül olabilmesi panik yaratıyor.

Ateş, halsizlik, yaygın adale ağrısı, ten döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri ile kendini gösteren hastalıkta çiçek hastalığı aşısının yüzde 80 oranında tesirli olduğu biliniyor. Döküntüler gövdeden çok yüzde, kollarda ve bacaklarda görülüyor. Bu süreç, çoklukla 2-4 hafta devam ediyor ve spontane iyileşiyor.

Virüsün insanda görüldüğü evvel olay 1970 seneninde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. batı Afrika’da bu hastalığın ölüme neden verdiğine değin kayıtlar mevcut.

Berlin'de maymun çiçeği patlaması: 9 kişi hastanelik oldu İlginizi Çekebilir Berlin’de maymun çiçeği patlaması: 9 kişi hastanelik oldu

Kontrol Edin

Kanser nedeniyle baba olamayan erkekler için umut ışığı..işte detaylar

Yeni yapılan araştırmalar, kanser nedeniyle çocuk sahibi olamayan erkekler için umut ışığı olabilir.