Maden suyu kullanarak kozmetik ürettiler

  • Temmuz 4, 2019
  • 0

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, doğal yeralti maden suyu kullanarak kozmetik mahsul elde ettiklerini, amaçlarının ithallerin adina türk mali ve ulusal malların kullanılması olduğunu bildirdi.

Üniversiteden yapılan yazılı izaha göre, Ege Üniversitesi akademisyenleri ülkemiz Kızılay Derneğinin ürettiği doğal yeralti maden suyunu kullanarak türk mali ve ulusal mahsul serisi geliştirdi.

EÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, proje kapsamında dört değişik mahsul serisi geliştirdiklerini belirtti.

Türk Kızılayın doğal yeralti maden sularından hareketle formülasyonları hazırladıklarını aktaran Özer, şunları kaydetti:

“Su adina yeralti maden suyunun varlıklı mineral içeriğini kullandık. Bu çok mühim tek çalışma, amacımız ithal edilen ürünlerin adina ülkemizde türk mali ve ulusal olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanılmasını sağlamak. Geliştirdiğimiz ürünün formülasyon geliştirme çalışmaları üniversitemizde yapıldı. Stabilite, kalite denetim ve dermatolojik test analizleri üniversitemizin değişik birimlerinden destek alarak yaptığımız çalışmalar, dolayısıyla ürünümüz Sahiden çok kaliteli tek mahsul olarak tarafımızdan Ar-Ge’si yapılmış tek mahsul oldu.”

Prof. Dr. Özer, ürünlerinin kalitesinden çok emin olduklarını vurgulayarak, “Bu ürünün ayrım alana getirecek tek mahsul olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversitenin bu proje amaciyla iş birliği yaptığı firmanın genel müdürü Nurettin Ustaoğlu, bu projeden çıkan ürünlerin ekim ayında lansmanını planladıklarını ve evvel Türkiye’de satışa sunmayı düşündüklerini bildirdi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ise Türkiye’nin ahenk gösteren ücret anlamdaki dar boğazlardan çıkmasının yolunun eğitim, bilim, fen ve hususi sektörle iş birliği olduğunu belirtti.

AA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.