Ned Haber / Güncel / Kılıçdaroğlu: Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın..işte detaylar

Kılıçdaroğlu: Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın..işte detaylar

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da kanı Önderleri Buluşması’nda gündeme ait açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun satırbaşları şöyle:

“BU DÜZEN KİME YARADI?”

“Daha evvel gelmiştim Sincan’a, muhtar arkadaşlarla tek toplantı yapmıştık. Anayasa değişikliğinden önceydi. ‘Bu farklık çıkarsa memleket hatri sayilir büyüklükte meselelerle karşılaşır’ demiştim. Ama olmadı. nihayetinde Bilinen bugünkü seviye kuruldu. Bu düzenden kim faydalı kim zararlı? Esnafa yararı oldu mu? Şoföre bakalım, onlara tek yararı oldu mu? Onlar da zarar ediyorlar. ev kadınlarına bakalım. Mutfaklarda yangın var. Apartman görevlilerine bakıyorum. Onlar da hayatlarından mutluluk dolu değiller. Onların da hayat civarindan derdi var.

Çiftçinin vaziyeti nedir diye bakıyorum. Rençperin sesi ayyuka çıkmış nesini anlatayım? Sanayici önümüzü göremiyoruz diyor. Üniversite mezunlarına bakıyorum. tek anne adayi baba evladını üniversiteye benden dahada iyi hayat şartlarına kavuşsun diye. Boğazından kesiyor evladını okutuyor. Çocuk üniversiteden mezun işsiz. tek hanede tek işsiz varsa o hanede huzur yoktur. Hangi belediye başkanının önüne giderseniz binlerce işsiz dilekçesi var. Demek ki bu seviye onlara da yaramadı.

Bu seviye kime yaradı? bendeniz dilimin döndüğü civarindan anlattım ama yaşayarak öğreniyoruz şimdi. Sarayda oturanlar keyifleri yerinde, hiçbir dertleri yok onların. Çocukları işsiz değil. Paralarla, dolarlarla oynuyorlar. Türkiye’den milyon dolarları ABD’ye gönderiyorlar. Manhattan’da gökdelen kuruyorlar. Neymiş öğrenci yurdu. Manhattan, dünyanın en pahalı yeridir. Dünyalığını neden Manhattan’da gökdelen dikerek yapıyorsun? ABD’de neden çiftlik alıyorsun? Demek ki onların vaziyeti iyi her şey tıkırında.”

“12 MİLYON DOLARA YAPIYORSUN 59 MİLYON dolar degerinde GARANTİ VERİYORSUN”

“Sizin evlatlarınız işsizken onların evlatları 5-6 yerden aylık alıyorlar. Bu hak midir? Bu düzeni kim değiştirecek? Beşli çete. Ne demek beşli çete, onu da anlatayım: Gidiyorsunuz, adamı buluyorsunuz, gel sana bu işi vereceğim diyorsunuz. İhaleyi boş ver, sana veriyorum diyorum diyor. Param yok diyor, sen git ABD’den, Avrupa’dan kazanç bul, hazine olarak bendeniz sana garanti olacağım diyorsun. Başka bir deyişle borcu ödemezse borcu her birimiz ödeyeceğiz.

Ben sana dolar verdim ama bendeniz sana istikbal garantisi vereceğim diyor. 12 milyon dolara iş yapıyor, 59 milyon dolarlık garanti veriliyor. Aklın alacağı şey değil. tek tüccar dükkan açarsa ya zarar eder ya kar eder dimi, burada zarar etme şansı sıfır. Kar ise olağanüstü. Enflasyon farkı da veriliyor. İş Türkiye’de, müteahhit Türk neden Amerikan doları? Bu ülkenin parası Türk Lirası değil mi? Sincan’da tek yapı yapan Lira kullanıyor da, beşli çeteler neden Euro’lar dolarlar kullanıyorlar?

Başka tek şey dahada var. Bunlar kendisinin geleceklerini garanti altına alabilmek amaciyla sözleşmeye tek karar dahada ek ediyorlar. Olur ya Kılıçdaroğlu gelirse bunları elimizden alırsa ne olur. İngiliz mahkemeleri yetkilidir diyorlar sözleşmede. bendeniz Sincanlılara laf veriyorum. İster İngiliz mahkemeleri, arzu eder Amerikan mahkemeleri, arzu eder Papua tertemiz Gine mahkemeleri olsun bu milletin hakkını, hukukunu onların burnundan fitil fitil getireceğim. Sanıyorlar ki biz bunu teslim edeceğiz onlara. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormazsam bendeniz neden politika yapıyorum. Beni onlardan ayıran bendeniz kul hakkı yemem, yolsuzluk yapmam. bendeniz adaletli davranırım, onlar adaletsiz davranıyorlar.”

“ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE OYUNUZU ÖYLE KULLANIN”

“Oturup düşünmemiz lazım. Memleket hepimizin memleketi. mesele hepimizin sorunu. O vakit bu meselesi demokratik yollarla çözmemiz lazım. Sandığa gideceksiniz oy kullanacaksınız. Öyle gelin bizim partiye oy verin yok arkadaşlar. Yaptığım çağrı şudur. Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. olay tek ülkemiz olayıdır, tek parti olayı olmaktan çıkmıştır artık. Yazık değil mi bu memlekete? Bizim dedelerimiz, babalarımız ulusal Kurtuluş Savaşını verdiler. Osmanlı’nın borcunu sonuna civarindan ödediler. Katiyen gidip memleket ülke gidip kazanç dilenmediler. Şimdi tek bakıyorsun Katar’da, tek bakıyorsun Suudi Arabistan’da. ülkemiz bu vaziyete hiç düşmemişti. Yalvarmakla, yakarmakla kazanç mı istenir? kazanç istersen o sana yönerge verecek demektir.

İşin özeti, hepimizin sorumluluğu var. Benim sorumluluğum sizden dahada çok bendeniz bunu da biliyorum. Toplumun her kesimiyle oturup konuşuyorum. Bizim hatalarımız da, eksiğimizde var. bendeniz bu millete doğruyu söyleyeceğim her zaman. Eksiğimiz var mıydı? Vardı. Kusurumuz var mıydı? Vardı. Yanlışımız var mıydı? Vardı. Şimdi yanlış yapmamaya, milletin sesini dinlemeye, kucaklaşmaya açıkça ifade edeyim toplumun her kesimiyle helalleşmeye gidiyoruz. Hiç kimsenin kimliğini, inancını, hayat tarzını siyasete malzeme etmiyoruz. Bizim iki al çizgimiz var bayrağımız ve vatanımız.”

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.