Ned Haber / Sağlık / Kanser nedeniyle baba olamayan erkekler için umut ışığı..işte detaylar

Kanser nedeniyle baba olamayan erkekler için umut ışığı..işte detaylar

Pensilvanya Üniversitesi’nde sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, radyoterapi veya kemoterapiden sonra sperm kalitesi düşen genç erkeklere de umut veriyor.

Araştırmaya göre, donmuş testis dokusu, kanserden kurtulan erkeklerin tekrar üretken olmalarına yardımcı olabilir.

Buna göre kanser nedeniyle sperm kalitesini kaybeden erkekler, testis dokusu özel şekilde dondurulup sonra vücuda yerleştirildikten sonra baba olabilecek.

20 YIL SONRA BİLE ETKİLİ

Sun’da yer alan habere göre, çalışma, dokunun 20 yıl sonra bile yeniden sperm yapmaya başlamak için çözülebileceğini ve vücuda implant edilebileceğini gösteriyor.

Ekipte yer alan Dr. Eoin Whelan, “Bu, kanser tedavisi gören ergenlik öncesi erkek çocuklarda doğurganlık kaybını telafi etmek için bir yöntem sağlayabilir. Çalışmamız, sıçan kök hücrelerinin 20 yılı aşkın bir süredir başarıyla dondurulabileceğini, kısır bir hayvana nakledilebileceğini ve düşük oranda da olsa sperm üretme yeteneğini yeniden üretebileceğini gösterdi” dedi.

Birleşik Krallık’ta her yıl 15 yaşın altındaki yaklaşık 990 erkek çocuk kansere yakalanıyor ve hayatta kalsalar da uygulanan tedaviler sperm kalitelerini düşürebiliyor.

 

Araştırma: Laboratuvarda üretilen spermler kısırlığa çare olabilir İlginizi Çekebilir Araştırma: Laboratuvarda üretilen spermler kısırlığa çare olabilir 3D yazıcıyla kısırlığı tedavi etmeye çalışıyorlar İlginizi Çekebilir 3D yazıcıyla kısırlığı tedavi etmeye çalışıyorlar

 

 

Kaynak :sozcu

Kontrol Edin

İlaçlara son… Uykusuzluk sorunu özel bir uygulamayla tedavi edilecek..işte detaylar

Uzmanlar, uykusuzluk sorununu haplar yerine özel bir uyku uygulamasıyla tedavi etmeyi planlıyor.