Kaldırıma başını çarptı, hayatı sıfırlandı

  • Aralık 4, 2018
  • 0
Kocaeli’de filmlere mevzu var olan tek olay yaşandı. Düzce’de yaşayan Serdar Mete’nin hayatı, kafasını kaldırıma çarpmasından ardindan Tamamiyle sıfırlandı. Hafızasını kaybeden Mete, 5 senelik eşini, çocuğunu, annesini, yaptığı işini ve Hem de kendisi ile alakalı hiçbir şeyi hatırlamıyordu. Bu şekilde sıfırdan tekrar yasama başlamaya çalışan Mete, ailesine alışmaya çalıştı ve yaptığı işi tekrar öğrendi. Eşi ise tek vakit ardindan bunu tek avantaja çevirdiğini söylüyor. İşte Mete’nin olaydan sonraki yaşadıkları…

Kocaeli’nin Derince ilçesinde, 2014 seneninde Balansını kaybetmesi neticesi başını kaldırıma çarpan Serdar Mete (38) hafızasını kaybetti. 5 senelik eşi, çocuğu ve yasama değin hiçbir hatırasını hatırlamayan Serdar Mete, yasama sıfırdan başladı.

Bir ilaç firmasında mümessil olarak çalışan Serdar Mete, 2014 seneninde Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitmek amaciyla evinden yola çıktı. Otomobilini tek ara sokağa park eden Serdar Mete, aracından indiği sırada Balansını kaybetmesi neticesi düşerek başını kaldırım kenarına çarptı. tek ağacın dalına tutunarak kalkmaya çalıştığı esnada 2. sefer düşen Serdar Mete gözlerini hastanede açtı. Serdar Mete’nin hafızasındaki 34 senesi silindi. Eşini, çocuğunu, evinin adresini hatırlayamayan Serdar Mete, hayatına sıfırdan başladı.
‘5 YILLIK EŞİMİ TANIYAMADIM’

serdar-mete-dha-1

Başına aldığı vuruş neticesi gözlerini hastanede açan Serdar Mete yaşadığı hafıza kaybı hasebiyle eşini tanımadığını söyleyerek, “Kaldırımda ayağım kayıyor ve başımı kaldırımın kenarına vuruyorum. belli tek süre kendime gelmeye başlayınca zeytin ağacının dalına tutunup kalkmak istiyorum ama tekrar başımı vuruyorum ardindan da gözümü hastanede açıyorum. O saatten ardindan hiç kimseyi tanımıyorum. Hastanedeyim ama ne oluyor, ne bitiyor bilmiyorum. Nerdeyim? bendeniz kimim? Hiçbir şey yok o sıra bende. Eşim geldi, bana ‘Ne oldu? tek şey mi oldu? Nasılsın, iyi misin?’ diye meselece ona boş boş bakmaya başladım. tekrar meselece bendeniz yanımdakine sordum, ‘Bu anne adayi kim?’ dedim, ‘Eşin’ dediler. 5 senelik eşimi tanıyamadım. ‘Nasıl tanımazsın?’ diye eşim beni silkelemeye başladı. Ondan ardindan hekimler beyin kanaması da geçiriyor olabilmektedir diye uyardılar. takriben 2-2,5 ay hastanede yattım” dedi.

’34 SENEM iki SANİYEDE GİTTİ’

Mete olaydan ardindan evvel vakitlerde hatri sayilir büyüklükte sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Kimseyi ama hiç kimseyi tanımıyordum. İlk zamanlar hatri sayilir büyüklükte sıkıntılar yaşadım. Eşimi, annemi tanıyamadım. Ağabeyimi, ablamı yakın çevrem dahil hiç kimseyi tanıyamadım. her biri gelip kendini tanıtmaya başladı. İlk zamanlar öylesine çok geldiler ki o vakit belli tek süre da kafam karıştı, belli tek süre boğuldum, bunaldım, ne yapacağımı kime nasıl davranacağımı da bilemiyordum. her biri geliyor tek şey söylüyor, kendini anlatıyor, beni anlatıyor ama bendeniz kendimi dahi tanımıyordum. Kendinizi tanımıyorsunuz, kim olduğunuzu, ne yapmanız gerektiğini, nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz çok zordu” diye konuştu.

‘ÇOCUKLUĞUMU HATIRLAMAYI ÇOK İSTERİM’

Bu süreçte eşinin kendisine çok destek olduğunu belirten Mete, “Eşim sağ olsun çok hatri sayilir büyüklükte destek oldu. uzunca vakit hanede gecenin geç saatlerine civarindan işimle alakalı ders çalışıyorduk, ilaçları öğrenmeye çalıştım, nasıl tek iş yaptığımı öğrenmeye çalıştım. Onun haricinde Zati öğrenmem koşul olan öylesine çok şey vardı ki, 34 seneyi tek anda sildim. 34 sene iki saniyede gitti bende. Geçmişi anımsamak arzu eder misin diye sorsalar bu saatten ardindan bilmiyorum ama çocukluğumu hatırlamayı çok isterim. Ama çok güç bu saatten ardindan bu yasama alışmaya çalışıyorum” dedi.

serdar-mete-dha

‘İLK İŞİM EVLİLİK CÜZDANINA BAKMAK OLDU’

İlk zamanlar hatri sayilir büyüklükte zorluklar yaşadığını söyleyen Mete, şöyle konuştu:

“Hafızamı kaybettiğim evvel dönemlerde belli tek süre olduğunu zannettikleri amaciyla yakın arkadaşlarım benimle şakalaşıyorlardı. Hastanedeyken bana ‘sarışın, uzunca boylu, mavi gözlü tek karın var birazdan gelecek’ dediler. Eşim geldi bendeniz tanıyamadım. ardindan eşim de bana arkadaşlarımın latife yaptığını söyledi. İlk günler Bir takım şeylere inanmak çok güç geliyordu. Hastaneden Haneye gelince bende de tek şeyler oturmaya başladı. Telefon, bilgisayar, google benzeri arama motorlarını kullanmaya başladım. Konuşurken İzdivaç etme üzerine, İzdivaç etme nedir, bunun tek dokümanı var mı diye bakınırken İzdivaç etme cüzdanını gördüm. Eşimden İzdivaç etme cüzdanını istedim. Baktım üzerinde tek resim var, benim resmim yanında da eşimin resimi var onu görünce o vakit evli olduğuma inandım. Tamam dedim bu kadın benim eşim.”

‘KENDİMİ ANLATIP TANITMAM ÇOK güç OLDU’

Eşinin hafıza kaybından ardindan kendisini tanıtmasının güç olduğunu söyleyen Nurşah Mete, şöyle konuştu: “Alışma çagi çok uzunca sürdü. Kendimi anlatmam, ona tanıtmam çok zordu. Zira başlangıçta arkadaşları inanmamışlar ve belli tek süre hafıza kaybı sanmışlar. Kendisine latife yapıp ‘Senin sarışın, uzunca boylu tek karın var. Birazdan gelince görürsün’ demişler. bendeniz de ne sarışın ne de çok da uzunca boylu tek kadınım. Hastaneye gittiğimde doğal olarak eşim bana tek baktı, tek de arkadaşlarına baktı ardindan ‘Hani benim eşim uzunca boylu sarışın biriydi?’ deyince bendeniz şok oldum. O zamani atlatmak çok uzunca ve güç oldu. bendeniz de ‘Arkadaşların seninle latife yapmışlar. Senin hafızanı kaybettiğine inanmıyorlar’ diye anlatmaya çalıştım. Ondan ardindan Haneye geldik benden İzdivaç etme cüzdanımızı istedi, inanmadı onun eşi olduğuma. dahada doğrusu kimsenin onun eşi, dostu, akrabası, annesi olduğuna da inanmıyor. Herkesin onu kandırdığını düşünüyordu. Haneye gelince İzdivaç etme cüzdanını görmek istedi, ‘Evlilik cüzdanı diye tek şey varmış, onu görmek istiyorum.’ dedi. Bende o sinirle hemide İzdivaç etme cüzdanımızı ayni vakitte da dini nikahda kıyılan dokümanların tamamını tek tek gösterdim. O süreçte 4-5 ay kendimi, çocuğumu, ailesini ve arkadaşlarını ona tanıtmak amaciyla çok çaba sarfettim.”

EŞİNİN vaziyetini AVANTAJA ÇEVİRDİ

Nurşah Mete eşinin vaziyetini avantaja çevirdiğini ifade ederek, “Kazadan evvel tek tavaya dahi yumurta kırmışlığı yoktu, tek vakit Haneye geldiğimde yumurtayı kabuğuyla birlikte kırmaya çalışmıştı, öyle tek insandı. Kazadan ardindan ise tek anda kendisinin kendine hanede saç kavurma yapan tek erkek oldu. Ağlayacaktım sevinçten. Bu vaziyeti avantaja çevirmeyi de o anda düşündüm. Avantaja da çevirdim, evvelce sen aş yapardın, temizlik yapardın, bulaşık yıkardın diye anlattım ona hep. Yapar mıydı? Katiyen yapmazdı ama şu anda yapıyor her şeyi” diye konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir