Ned Haber / Güncel / ‘Kadına şiddete hayır’ derken tartaklanarak engellendi..işte detaylar

‘Kadına şiddete hayır’ derken tartaklanarak engellendi..işte detaylar

Bugün “Kadına baz alinarak Şiddete Karşı beynelmilel ugras ve Dayanışma Günü.” Yalnızca bu sene 11 ayında 270 kadının öldürüldüğü, binlercesinin şiddet gördüğü Türkiye’de de Bir hayli kişi ve kuruluş, kadına baz alinarak vahşete bitirilmesini bu erken dahada çok sesle haykırdı.

Ülkenin dört tek yanındaki belediyelerde örgütlü TÜM-BEL-SEN de farkındalık yaratmak ve şiddetin önlenmesi amaciyla çalışanlar arasında yer aldı ve broşür hazırladı.

BELEDİYE MÜDÜRÜNÜN MÜDAHALESİNE UĞRADI

TÜM-BEL-SEN Bergama Temsilcisi Bülent Türkmen de şehirde broşür dağıttı. organizasyon kapsamında Bergama Belediyesi’nde girerek çalisan ve yurttaşlara broşür dağıtmaya ayni ritimde devam etti. Ne olduysa bundan ardindan oldu. İddiaya göre, Türkmen, Bergama Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Şerif Topal’ın saldırısına uğradı. Olayın tarafları SÖZCÜ’ye konuştu.

TÜM-BEL-SEN Bergama Temsilcisi Bülent Türkmen

“KOLUMDAN İTTİ, BORŞÜRLERİ BURUŞTURDU”

Bülent Türkmen o anlara ait iddiasını şöyle anlattı:

*TÜM-BEL-SEN genel Merkezi tarafından günün mananına ait broşürleri çalışma arkadaşlarımıza iletmek istedim. bu yüzden belediyeye gidip asagi kattan başlayarak arkadaşlarımızın masalarına birer broşür bıraktım. Çalışan arkadaşlarımız da günün anlam ve önemine değin tek şey yapıldığı amaciyla gayet iyi karşıladılar.

*Ancak üçüncü kattaki bayındır ve şehircilik müdürlüğüne girdiğim anda arkamdan gelen insan kaynakları müdürü Şerif Topal’ın müdahalesine uğradım. Bana maskesiz tek şekilde ve fiziki temasta bulunarak, ‘Sen ne yapıyorsun burada? Bunları dağıtamazsın’ dedi. bendeniz de günün ehemmiyeti doğrultusunda sendika temsilcisi olarak broşür dağıttığımı söyledim.

*Bunun üstüne ‘Sen bunları burada dağıtamazsın. bu erken çalışmıyor musun? Ne işin var burada’ dedi. bu erken izinli olduğumu ama çalışıyor olsam dahi sendika temsilcisi olarak bunu dağıtmamın yasal hakkım ve görevim olduğunu söyledim. Önüme geçti, dağıtmamı engelleyerek elimdeki broşürleri aldı. Kolumdan itekleyerek dışarı çıkmamı istedi.

*Parmak sallayarak tehdit etti. Bunun üstüne bendeniz de ‘Yaptığım işte yasal olmayan tek durum yok, eğer varsa hatali ilaninda bulunun, beni engelleyemezsiniz’ dedim. Zabıtayı arayıp yukarıya çağırdı.

*Üç zabıta arkadaş geldi. Zabıta arkadaşlar tek müdahalede bulunmadılar. derhal peşinden insan kaynakları müdürünün yanına gittikçe broşürlerimi dağıtmak amaciyla art istedim.

*Bunun üstüne tekrar ‘sen buraya izinsiz giremezsin’ diye bağırdı. Broşürlerimi buruşturarak dağıtmamı engelledi. Bu sırada emniyetten iki arkadaş geldi. Polisler de temsilci olarak broşürleri dağıtmamda rastgele tek yasal mesele ve sıkıntı olmadığını söylediler.

BELEDİYE BAŞKANI GÖRÜŞMEK İSTEMEDİĞİNİ POLİSLE BİLDİRDİ

Yaşanan olayın derhal peşinden Bülent Türkmen, Şerif Topal’dan şikayetçi olacağını belirtirken, Bergama Demokrasi Platformu temsilcileri belediyeye gittikçe Belediye Başkanı Hakan Koştu ile görüşmek istedi.

Koştu’nun müzakere önerinini onay etmediğini belirten platform azalarından Eğitim-Sen Bergama Temsilcisi Şirin Ural, “Biz olaydan haberdar olduğumuzda Cumhuriyet Meydanı’nda 25 Kasım Kadına baz alinarak Şiddet ve Uluslar arası ugras Günü’ne ait hazırlık yapıyorduk. derhal Demokrasi Platformu yerine belediye binasına gittik. vaziyeti derhal belediye başkanına anlatalım istedik. Sekretere konuyu aktardık. Sekreter evvel toplantıda olduğunu söyledi. Kapıda tek vakit bekledik. dahada ardindan zabita arkadaşlar geldi. Belediye başkanlığından arandıklarını ve başkanının bizimle görüşmek istemediğini aktardılar. Bize görüşmek istemediğini söyleyemeyip, bunu zabita aracılığıyla bildirmesi düşündürücü” dedi.

Bergama Belediyesi İnsan kaynakları Müdürü Şerif Topal

DEMOKRASİ PLATFORMU: BU İLK VUKUATI DEĞİL

Ural ayrıca, “Bu Şerif Topal’ın yaptığı evvel olay değil. dahada evvel işten atılan arkadaşlarımıza ve hali hazırda çalışan Bir hayli arkadaşımıza mobbing uyguladığını biliyoruz. dahada evvel kütüphane çalışanı arkadaşımıza mobbing ve fiziki şiddet uyguladığını biliyoruz. Belediye başkanının ‘Kadına Şiddete Hayır’ broşürlerini dağıtan arkadaşımıza müdahale eden bu kişinin arkasında durmak istemesi, bizimle görüşmek istememesini kınıyoruz” dedi.

MÜDÜR KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

Bergama Belediyesi İnsan kaynakları Müdürü Şerif Topal ise iddiaları onay etmedi.

Topal, “Bülent Türkmen’i tartaklamadım, kolundan tutmadım, fiziki tek temasta bulunmadım. Sözlü olarak uyardım. Kendisi belediyemizin çalışanıdır, izinsiz bunun benzeri tek faaliyette bulunamayacağını söyledim. Burası tek halk kuruluşu, her önüne gelen tek şeyler dağıtamaz. Ayrı olarak pandemi hasebiyle de bunun benzeri odaları dolaşmasının doğru olmadığını söyledim. Maskesiz değildim, yüzümde maske vardı” dedi. Topal, “Açıklamalarına dayanak oluşturması amaciyla olay anına ait güvenlik kamerası görüntülerini paylaşır mısınız” sorusuna, “Savcılık veyahut mahkeme kararı olmadan kamera kayıtlarına dokunamayız veyahut paylaşamayız” Cevabını verdi.

İlginizi ÇekebilirCHP'li Bingöl: ak parti zihniyeti kadına şiddeti meşrulaştırıyorCHP'li Bingöl: ak parti zihniyeti kadına şiddeti meşrulaştırıyor

ak parti Ankara Bingöl cumhuriyet milletçe partisi demokrasi mahkeme zabita Sözcü Tekin Bingöl ülkemiz

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.