İYİ Partili Paçacı: Telafisi mümkün olmaz

  • Ocak 9, 2019
  • 0
Türkiye benzeri kaynak sıkıntısı çeken ekonomiler amaciyla bankacılık piyasasinin nihayet derece yasamsal önem taşıdığını belirten İYİ Parti genel Sekreteri Cihan Paçacı, iktidara ikazda bulundu. Paçacı, Bu sektörde yapılacak en minik hatanın, kar topunun kısa vakitte çığa dönüşmesi benzeri telafisi mümkün olmayan neticelere yollar açacağına belirtti.

İYİ Parti Başkanlık Divanı, genel reis Meral Akşener başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantının derhal peşinden izahta bulunan Paçacı, tek ekonomi için, hele hele ülkemiz benzeri kaynak sıkıntısı çeken ekonomiler amaciyla bankacılık piyasasinin nihayet derece yasamsal önem taşıdığını ifade ederek, “Bu sektörde yapılacak en minik hata, kar topunun kısa vakitte çığa dönüşmesi benzeri telafisi mümkün olmayan neticelere yollar açar. Futbol kulüplerinin borçlarının tekrar yapılandırılması ve kredi kartları borçlarının satın alınması tarım Bankasının asli görevleri dışındadır. Verilen bu tip görevler alakalı bankanın asli görevini aksatmasına neden olabilecektir” diye konuştu.

“2019 güç BİR YIL”

Paçacı, 2019’un reel sektör açısından nihayet derece güç tek sene olacağına işaret ederek, bankaların, meseleli kredilerini “yeniden yapılandırma” isimi altında etkin kredileri içinde gösterme yoluna gitmesi vaziyetinde ileride telafisi güç problemlere davetiye çıkarılmış olacağını söyledi. Bu sıralar iktidarın “yerlilik” ve “millilik” kelimelerini diline pelesenk etmiş vaziyette olduğunu belirten Paçacı, Sakarya’da ulusal silah sanayinin en mühim tesislerinden Birinci anne Bakım Merkezinin özelleştirilmesiyle alakalı kararı eleştirdi. İYİ Partinin, ordunun tek parçası olan, memleket ekonomisine milyarlarca dolarlık artı kıymet kazandıran bu tesislerin, neticesi şimdiden belli var olan satışına karşı olduğunu belirten Paçacı, muhalefet tarafından TBMM’de bunun için karşı çıkacaklarının altını çizdi.

“MOSKOVA DA TERÖR ÖRGÜTÜ SAYMADI”

Türk dış politikasının, asırlara dayanan gelenek, teamülleri ve iyi yetişmiş kadrolarıyla yeryüzünde ve “ateş coğrafyası” denilen bölgede, bugüne civarindan ağırlığını her vakit hissettirdiğine değinen Paçacı, 17 senelik ak parti iktidarının devraldığı bu muhteşem birikim ve kalıtı hovardaca harcadığını, Türk diplomasinin heyet ve kurallarını, diplomatların deneyimlerini hiçe sayarak, kısa vadeli, dahil siyasete penis edilen, kişiselleştirilmiş tek çizgiye getirdiğini savundu. Suriye ile alakalı nihayet vakitlerde yaşanan gelişmelerin “aldatılmaktan bıkmayanlar” açısından tek sefer dahada ders niteliğinde olduğunu öne süre gelen Paçacı, şunları kaydetti:

“Konu Yalnızca ABD’nin tutumuyla da alakalı değildir. Aralık nihayetinde Moskova’da yapılan görüşmelerde ‘terörizm ile mücadele’ konusu ele alınmış olmakla birlikte hangi örgütlerden bahsedildiği kayda geçirilememiştir. Bu da PYD/YPG’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ benzeri Moskova tarafından da pkk terör örgütü sayılmadığının tezahürüdür. Stratejik ortaklık yaptığımız ABD’nin ve sıcak ilişkiler kurduğumuz söylenen Rusya’nın pkk terör örgütüne bakışı ortada iken, Türkiye’nin kendisinin güvenliğini nasıl saglamak edeceği ve bu sıkışmışlıktan sıyrılıp, ulusal çıkarları açısından pkk terör örgütüyle nasıl ugras edeceği hatri sayilir büyüklükte tek muammadır.

Amerikalılar ‘Bizden destur almadan Fırat’ın doğusuna geçemezsiniz.’ demekle kalmamış, kendisinin deyimleriyle ‘Kürtlerin katledilmesine destur veremeyiz.’ benzeri haksız ve hadsiz tek cümle sarf etmişlerdir. Erdoğan-Putin, Erdoğan-Trump ve Erdoğan-Esad düetlerinin ulusal çıkarlarımızın savunması açısından bugüne civarindan müspet hiçbir karşılığı olmamıştır. Zira ülkelerin dostlukları-düşmanlıkları değil, çıkarları vardır.”

“İKTİDARIN GÜVENDİĞİ DAĞLARA KAR YAĞMAYA BAŞLADI” 

Bütün bunların “değerli yalnızlığın” dahada da derinleşmekte olduğunu gösterdiğine işaret eden Paçacı, “Sadece Ankara’ya değil, iktidarın güvendiği dağlara ve Hem de ovalara da kar yağmaya başlamıştır. Türk dış politikası ‘One Man Show’ olmaktan çıkarılmalı, asırlık anane ve teamülleri dahada çok göz ardı edilmeden rasyonel tek çizgiye oturtulmalıdır.” şeklinde konuştu.

6 İL GÖRÜŞME KAPSAMINA ALINMIŞTIR

Cihan Paçacı, izahlarının derhal peşinden medya mensuplarının suallerini yanıtladı. “CHP ile yürütülen çalışmalar ne aşamada?” Sualinin yöneltildiği Paçacı, “Şu anne civarindan 21 büyükşehirde cumhuriyet milletçe partisi ile anlaşma sağlandı. bu erken itibarıyla bu 21 büyükşehirin ilçeleri Ankara, İstanbul, İzmir dış tamamlanmış sayılır. Bu 21 ilin dışında büyükşehir statüsünde bulunan 6 kent müzakere kapsamına alınmıştır. Bunların dışında kent statüsünde var olan takriben 20 kent şu vakit itibarıyla müzakere masasındadır. hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunda da anlaşma sağlanmıştır. Bu anlaşmalar sanıyorum onuncu hafta sonuna civarindan tek protokole bağlanacak ve taraflar imzasini altına aldıktan ardindan kamuoyuyla paylaşacaktır” dedi.

Paçacı, “Ordu ve Adıyaman’da aday belirlemede tek anlaşmanın sağlanıp sağlanamadığının” sorulması üzerine, görüşmelerde bu şehirlerle alakalı Daha tek netice alınmadığını sözlerine ekledi. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.