Ned Haber / Güncel / İYİ Parti’den Doğu Türkistan çağrısı..işte detaylar

İYİ Parti’den Doğu Türkistan çağrısı..işte detaylar

İYİ Partililer geçtiğimiz vakit Çin’in Ankara Büyükelçiliği önüne gittikçe Uygur Türklerinin düzen ettiği protestoya destek olmuştu. Toplama kampı mağdurlarının mektubunun okunduğu eylemde, Birleşmiş Milletler’in Çin’e yapacağı ziyaret döneminden evvel ses yükseltilmesine baz alinarak Uygur Türklerinin çağrısına dikkat çekilmişti.

“BELGELERİ alana ÇIKTI”

Uygur Türklerinin mağduriyeti bu erken TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ gündemine de geldi. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ genel Kurulu’nda konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, şu ifadeleri kullandı;

*Çin’in doğu Türkistan’da zulmettiği ve toplama kamplarına gönderdiği Uygur Türklerine ait 5 binden çok resim ve belge, İngiliz havadis ajansı BBC tarafından yayımlanmıştır. zabita bilgisayarının hacklenmesi neticesi elde edilen belgelerle zulüm tek sefer dahada kanıtlanmıştır.

*Çin, bölgedeki kampların Yalnızca eğitim Emelli olduğunu savunurken, tertemiz yayımlanan belgeler kampların, tek hapishaneden farksız olduğunu göstermektedir. Çin hükümetine ait belgeler, kampların tek hapishaneden farksız olduğunu göstermektedir.

*Çin hükümetine ait vesikalarda kampın silahlı gardiyanlar tarafından korunduğu görünmekte ve Bir hayli soydaşımızın Yalnızca Müslüman olduğu amaciyla gözaltına alındığı belirtilmektedir. anne adayi babaları gözaltına alınan Uygur Türkü çocuklar ise Çin hükümeti kontrolündeki yurtlara yerleştirilmiştir.

“BU MUDUR İNSANLIĞINIZ?”

İYİ Partililerin, Uygur Türklerine destek eylemine dikkat çeken Usta, şunları söyledi;

*Bu kapsamda, partimizin başkanlık divanı azaları ve milletvekillerimiz, Çin’in Uygurlara baz alinarak tutumunu protesto etmek ve Uygurların, Birleşmiş Milletler’in insan hakları komisyonerliğine yaptığı çağrıya destek emeliyle Bir gün evvel Çin Ankara Büyükelçiliği önünde medya izahı gerçekleştirmişlerdir.

*Çin’in, doğu Türkistan’da Uygur kardeşlerimize uyguladığı zulme, Avrupa’dan, Amerika’dan dahi ses gelirken, Ankara’dan Daha beklenen reaksiyon gelmemiştir. Hükümet, zulüm gören kardeşlerimizi duymamakta, insan hakları ihlalini sürdüren, Çin’e karşı sesini çıkaramamaktadır.

*Türkiye Cumhuriyeti devleti, doğu Türkistan’a sahip çıkmalı, Çin zulmünü tanımalı, Uygurlu soydaşlarımızın can ve esya güvenliği beynelmilel yasalara göre garanti altına alınmalıdır.

*Doğu Türkistan’da Uygur Türkü kardeşlerimiz kamplarda zulüm görüyor, eziyete maruz kalıyor. Bu insanlık dışı zulmü Avrupa, Amerika kınıyor ama Ankara’dan ses çıkmıyor. Bu mudur insanlığınız?

“HEM TÜRKİYE hemide BM HAREKETE GEÇMELİ”

İYİ Partili Erhan ehil sözlerini, “Uygur Türklerinin acılarının nihayet bulması için, başta T.C. hükümeti olmak üzere Birleşmiş Milletler’i ivedilikle harekete geçmeye çağrı ediyoruz” diyerek tamamladı.

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.