Ned Haber / Dünya / İtalya, Rus oligarkların yatlarına el koydu..işte detaylar

İtalya, Rus oligarkların yatlarına el koydu..işte detaylar

İtalya Başbakanlığı’nın açıklamasına göre Mordaşov’un yatı kuzeydeki Imperia limanında bulunuyordu. Başbakanlık, “Lady M” adli bu yatın değerinin takriben 65 milyon avro olduğunu duyurdu.

Gennady Nikolayeviç Timçenko’nun 50 milyon avro kıymet biçilen yatı “Lena” ise Sanremo limanında ele geçirildi. Mordaşov ve Timçenko, Rusya’nın en varlıklı isimleri arasında yer alıyor.

2021’DE RUSYA’NIN EN ZENGİNİYDİ

Forbes dergisine göre 2021’de Mordaşov 29 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en varlıklı ismiydi. Dergiye göre Timçenko’nun serveti de 22 milyar doları buluyor.

AB’nin yaptırım kararlarının derhal peşinden Mordaşov’un servetinin tek bölümünü karısına tasima ettiği haberleri çıkmıştı.

BBC Türkçe’de yer alana habere göre, Fortune dergisi, Mordaşov’un Nordgold madencilik şirketindeki 1,1 milyar dolarlık payının tamamını eşi Marina Mordaşova’ya devrettiğini yazdı.

FRANSA’DA DA eş hamle ATILDI

Rus oligarklara baz alinarak İtalya’da atılan bu adımın tek benzeyen de Fransa’da gerçekleşmişti. Fransa hükümeti geçen Perşembe günü, Rosneft enerji şirketinin başındaki Igor Seçin’in La Ciotat limanındaki yatına el koyulduğunu açıklamıştı.

Rusya öncüsü Vladimir Putin’e yakınlığıyla Bilinen Seçin’in “Amore Vero” (Gerçek Aşk) adli yatına 120 milyon dolar kıymet biçiliyor.

ALMANYA İDDİAYI YALANLAMIŞTI

Almanya’da da Alişer Usmanov’a ait 600 milyon dolarlık “Dilbar” adli mega yata el koyulduğu haberleri çıkmış ama dahada ardindan Alman makamları bu iddiayı yalanlamıştı.

İtalya’daki iki yata el konulduğu saatlerde Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Rus oligarklara ait toplaminda değeri 140 milyon avro var olan esya varlığına el konulacağını açıkladı.

Di Maio, Putin’e yakın var olan isimlerin amaç alınmasıyla Rusya liderini “düşünmeye inandirma etmeyi” amaçladıklarını söyledi.

Bakan, “Savaş, savaşla karşılık vererek çözülemez. Putin’in saldırılarını durdurup onu masaya getirmeliyiz” dedi.

Kontrol Edin

Ukrayna ordusu Rus T-90 tankını imha etti..işte detaylar

Ukrayna askerleri, ülkenin güneyinde Rus ordusuna ait T-90 "Vladimir" tankını vurdu.