• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • İşverenin gece vardiyasında işçiyi 12 saat çalıştırması yasal mıdır?

İşverenin gece vardiyasında işçiyi 12 saat çalıştırması yasal mıdır?

  • Aralık 26, 2018
  • 0
Ekonomik şartlar ve işin gereğinden kaynaklanan Bir takım vaziyetlerde işyerlerinde 24 saat kesintisiz çalışma yapılması zorunludur. Yirmi dört saat çalışmayı gerektiren bu düzen, mecburi olarak vardiyalı çalışma sistemlerini gündeme getirmiştir. Peki, işverenin gece vardiyasında işçiyi 12 saat çalıştırması yasal mıdır? heyecan edilen bütün detaylar haberimizde…

Genel olarak hergün en çok çalışma süresi 11 saattir. Bu süreye ara dinlenmeleri dahil değildir. Bu süre, yapılan işin ağırlık ve tehlike derecesine, çok fazla enerji harcanmasına göre Bir takım işler ve kişiler yönünden dahada az olabilir. Bir takım işyerlerinde ise 24 saat kesintisiz çalışma uygulamak zorunluluktur. Vardiyalı olarak çalışılan bu işyerlerinde işçinin gece vardiyasında işveren tarafından 12 saat çalıştırılıp çalıştırılamayacağı heyecan edilmektedir. İşte cevabı…

GECE VARDİYASINDA 12 SAAT ÇALIŞMA yasal MIDIR?

Gece çalışması, faaliyetin günün yirmi dört saatinde kesintisiz sürdürülmek zorunda kalındığı; faaliyetin en azından günün gündüz bölümünü aşıp gece de ayni ritimde devam ettiği ve bu bakımdan da hergün çalışmanın vardiya isimi altında ayrı işçi grupları oluşturulması ve tek bölümü gündüz tek bölümü gece döneminde çalıştırılmak suretiyle yapıldığı işyerlerinde laf konusudur. Bu bağlamda günün yirmi dört saati kesintisiz faaliyetin gerekmediği başka işyerleri ve işlerde zorunluluk yoksa gece çalışması yapılamaz. Bu bağlamda da işverenin gece vardiyasında işçiyi 12 saat çalıştırması yasal değildir. Kanunen işçilerin gece çalışmaları 7.5 saatten çok olamaz. Başka bir deyişle 7.5 saatten dahada uzunca süreli gece vardiyası olamayacağı gibi, gece vardiyasında çok mesai uygulamak da yasal değildir.

4857 Sayılı İş yasasi 69. Madde ne diyor?

– Gece süresi ve gece çalışmaları

Çalışma hayatında “gece” en geç saat 20.00’de başlayarak en acele saat 06.00’ya civarindan geçen ve her halde en çok onbir saat civarindan süre gelen dönemdir.

Bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun Bir takım bölgelerinin nitelikleri bakımından, çalışma hayatına ait “gece” başlangıcının dahada geriye alınması veyahut yaz ve kış saatlerinin ayarlanması, yahut vakit döneminin başlama ve bitme saatlerinin belirtilmesi suretiyle birinci fıkradaki hükmün uygulama şekillerini tespit etmek yahut Bir takım gece çalışmalarına rastgele tek oranda çok ücret ödenmesi usulünü koymak veyahut gece işletilmelerinde ahenk gösteren ücret tek zorunluluk var olmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmalarını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkartılabilir.

İşçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez.

Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları kullanılan işlerde, tek çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan ardindan gelen 2. çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle postalar sıraya konur. Gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir.

Postası değiştirilecek işçi kesintisiz asgari onbir saat dinlendirilmeden başka postada çalıştırılamaz.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.