İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu 1 Nisan’dan İtibaren Zorunlu Olacak

İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu 1 Nisan’dan İtibaren Zorunlu Olacak

Ocak 10, 2019 0 Yazar:

İkinci el oto satışlarında kilometre düşürme, aracın hasarını gizleyerek satma benzeri nedenlerle alicilarin yaşadığı sorunlara karşı tek takım yenilikler getiriliyor. Bu sıkıntıları gidermek emeliyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıyla tek Nisan 2019’dan bu yana 2. el araç alış satış işlemlerinde İhtiyaç duyulan vesikalara görevli ekspertiz merkezi raporunun da eklenmesi mecburi vaziyete gelecek.

tertemiz tasarı ile alakalı veriler veren Bursa tasit Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, getirilecek zorunluluğun alıcı ve satıcılar amaciyla faydalı olabileceğini belirtti. Yanık yaptığı açıklamada, “Şubat 2018’de tek yönetmelik çıktı. Bu yönetmelikte galericiler amaciyla yenilemeler yer alırken, ekspertiz yapan firmalara da seviye ve standartlar getirildi. Yönetmelikle 2. el araç alırken TSE standartlarına sahip işletmelerden ekspertiz raporu almak mecburi vaziyete getirildi. tek Nisan 2019 tarihinden bu yana bu yönetmelik yürürlüğe girecek” dedi.

“EKSPERTİZ GÜVENİLİR DEĞİL”

Ekspertiz firmalarının tespit edecek tek standartta çalışmadığını belirten Yanık, “Devlet, bu sebeplerle, ekspertizcilere de tek standart uygulamak amaciyla adımlar attı. Bu yönetmelik yürürlüğe girdikten ardindan noterlerde ekspertiz raporu olmadan satış gerçekleştirilmeyecek. Bu teoride çok iyi tek uygulama ama bugünkü sektörel vaziyete bakıldığında bu ne civarindan sıhhatli uygulanabilir onu bilemiyoruz. hali hazırda Türk Standartları Enstitüsü ekspertizciler amaciyla tam manasıyla tek standart belirleyemedi. çoklukla bakacak olursa şu vakit hizmet veren ekspertiz firmalarının yüzde 90’ı emin değil. Bu kuruluşlar arasında işini düzgün yapanların sayısı ama tek elin parmakları kadardır. Odamıza ekspertizlerle alakalı yüzlerce şikayet geliyor” şeklinde konuştu.

Öte istikametten 2. el araç alım satımıyla alakadar var olan yurttaş ve galericiler ekspertiz işletmeleri emin olmadığı amaciyla zorunluluğun müspet tek gelişme olmadığını, evvel güvenilirlik probleminin çözülmesi gerektiğini söyledi.

“YENİ YASAYLA meseleler ÇÖZÜLECEK”

7 senedir ekspertiz işi yapan Hasan Niğdelioğlu ise yaptığı açıklamada, “Bize gelen araçların evvel motoru denetim edilir. Motor performansı alınır. dahada ardindan fren, amortisör testi, araç asagi kontrolü, kaporta, boya, değişen denetimi yapılarak müşteriye bilgi verilir” dedi. Niğdelioğlu tertemiz yürütmelikle sektörde yaşanan Bir hayli mevzunun aşılacağını belirterek, “Çalışanlar, makineler ve yapılan işler denetlendikten ardindan bu sürecin bize de yararı olur. Bu sayede her biri emin tek ekspertiz raporu alarak çıkar. Bizim denetim edip tek araçta 8 değişen yazdığımız evraklara Bir takım ekspertizciler iki değişen yazarak kayıtlara geçiyor. Gündemde yanlış verilen ekspertiz raporları, değiştirilen ekspertiz raporları var. Bizler bu konulardan Zati muzdaripiz. İnşallah gelen yasayla birlikte bu meseleler da ortadan kalkacak. Vatandaşlar da hiç akıllarında kuşku olmadan emin tek şekilde ekspertiz yaptıracaklar” dedi.

Ekspertiz ücretleri ile alakalı da bilgi veren Niğdelioğlu, “Sadece motor ve kaporta olarak 80 Lira ücret alıyoruz. Normal paketimiz 150 lira. Ekstra akım aksam isterlerse 50 Lira ek tek ücretimiz var. ayrıntılı olarak komple tek aracın bakımı 200 lirayı buluyor” diye konuştu.

Kaynak: DHA