Ned Haber / Güncel / İBB Meclisi’nde Süleymaniye ve kar fırtınası tartışması..işte detaylar

İBB Meclisi’nde Süleymaniye ve kar fırtınası tartışması..işte detaylar

İBB Meclisi’nin şubat ayı oturumları Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve zanaat Merkezi’nde başladı. İlk birleşime İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin mektep başkanlık yaptı. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Süleymaniye Camii’nin siluetini perdelen İlim Yayma Cemiyeti’nin mühürlenen vatan inşaatı ile alakalı gündem dışı konuşma yaptı.

Turan “Vakıf münakaşa başladığı evvel vakit kamuoyunun yüreklerine su serpen izahlar yaptı. İnşaatını durdurdu. Keşke vakıf tarafından atılan müspet adımın İBB’de de tek karşılığı olsaydı. İBB’deki arkadaşlarımız bu civarindan müspet tek yaklaşım varken problemi siyasi mecraya çekti. yasal var olan tek binaya damga vurularak kanun dışı tek durum varmış benzeri durum yaratıldı” dedi.

“MÜHÜRLEME ŞOVU”

Söz konusu dosyaya ait savunma heyeti kararının 2.5 senedir İBB tarafından onaylanmadığını söyleyen Turan, şu ifadeleri kullandı:

* İBB başkanını, bürokratlar yanlış yönlendiriliyor. Fatih Belediye başkanı olarak benim de İBB başkanının da savunma heyeti kararını uygulamama hakkı yok. bütün halk kuruluş ve kuruluşları beğensin beğenmesin savunma heyeti kararlarına uymak zorunda. Benim de hoşuma gitmeyen kararları var.

* Burada yasalara ahenk gösteren ruhsatlı tek yapı var. Ama binanın yasal olması yasamsal kabulü gerektirmez. Toplumda bu yapı ile alakalı hassaslik oluştu. İBB, bize ova yazıp üç vakit süre verdi. İnşaat Zati evvel vakit sahibi tarafından durduruldu. süre dolmadan medya eşliğinde durdurulmuş inşaatta mühürleme şovu yapıldı.

“HAFTAYA İMAMOĞLU İLE alan GEZİSİ YAPACAĞIZ”

Süleymaniye’de 1000 dönümlük alanın yetkisi ve sorumluluğunun İBB’ye ait olduğunu belirten Turan, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

* 2.5 senedir İBB bu alanda hiçbir şey yapmadı. bütün bunları unutturmak amaciyla 300-500 metrekarelik yasal tek inşaat üzerinden kahramanlık devşirmek olmaz.

* Süleymaniye’de bu binadan çok dahada perişan imarlı iskanlı 100’lerce yapı var. Onları oturup konuşalım. Bu tartışmaların hiçbirinin Süleymaniye’ye katkısı yok.0

* İBB Başkanı İmamoğlu ile meclise gelmeden konuştum. Haftaya İBB başkanı ile Süleymaniye’de sahada olacağız. Caf caflı tweetler, beylik laflarla Süleymaniye düzelmez. Sahada çalışarak düzelir”.

CHP’li Meclis Üyesi Sebahattin  Öztürk, Turan’a cevap vererek “Burası  35-40 parselin olduğu tek alan. Yalnızca bu parselin yüksekliği arttırılıyor. bütün ada 9.50 iken bu parsel 12.50’ye çıkıyor. tasarılar sit alanından iki aşamalı olur. İBB Meclisine gelen planı ocakta kurula gönderildi. heyetten tekrar meclise gelmesi gerek. dahada gelmedi. nihayet onay alınmadan izin verilmesi sorun” dedi.

ÖZKAN: bendeniz eş NOKTADAYIM

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan konuşmasında İstanbul’da kar fırtınası esnasında İBB’nin yaptığı çalışmalar ve yaşanan tartışmalara değindi.

Özkan, ulusalci devinim partisi Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın İBB, ak parti yönetimindeyken yaşanan su baskın ve kar fırtınası esnasında 2014 ve 2015 senelerinde attığı “Vatandaş İBB’den umudunu kesmiş evine yürüyerek dönmeye çalışıyor. tekrar sınıfta kaldınız bayındır rantiyecileri” ve “İstanbul’un Kadir Abisi var diyenler. Burası Üsküdar” şeklindeki tweetlerine atıf yaptı.

Özkan “Volkan bey ile 15 sene evvel aynı partide politika yaptık. Onun fikri değişti, bendeniz aynı noktadayım” dedi.

“MİLYONLUK BURSLAR VİCDANLARI YARALADI”

AKP döneminin İBB yönetiminin ak parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender, ak parti mebus Fatma Betül Sayan tas ve Ravza Kavakçı’ya verilen milyonluk bursları da eleştirdi. Özkan, şu açıklamalarda bulundu:

* Talihli 34 kişiye, toplamda 63 milyon liradan çok burs verilmiş. Herhalde o asama İBB burs piyangosu düzenliyordu. KYK borcu sebebinden surat binlerce gencimize icra gönderilirken bu durum vicdanları yaralıyor.

* Şirketlerin eğitim bursu vermesi tabiki doğaldır, ama asıl mesele eğitim dönüşü bu personelden maksimum faydanın alınabilmesidir. Bu talihliler içinde öyle isimler var ki, çalışıyor görünüp burs almışlar, o tarih aralıklarında maaşlarını da almışlar. mecburi hizmetlerini gelip yapmamışlar. Bu bursların helal olduğunu kim söyleyebilir. Bu tur bunun benzeri gitmez.

MHP VE İYİ PARTİ içinde TWEET TARTIŞMASI

Daha evvel attığı tweetlerle alakalı İzah uygulamak üzere laf alan ulusalci devinim partisi Grup Başkanvekili Yılmaz “O tweetleri silmedim orada duruyor. Utanacağım tek şey değil. İstanbul’da yaşayan tek yurttaş olarak yaptığım tek eleştiri. Cumhur ittifakında tek çatlak varmış benzeri göstermek amaciyla algı yapmaya çalışıyor. Beni fikirlerimi değiştirmekle suçluyor. 2014’te attığım tweetlerle alakalı benim milliyetçiliğimi sorgulamak senin haddin değil. Demirtaş ile kahvaltı rüyası kuranlarla birlikte değilim. Büyükçekmece’de pkk terör örgütünün uzantıları ile zeytin ağacı dikenlerle birlikte değilim” dedi.

Özkan da “Su baskını tweetinden konuyu nerelere getirdi. ‘Artık bu baskınlar yaşanmıyor’ dedim. Sizin ülkücülüğünüzü sorguladığımız yok. ak parti döneminde yapılamayanın tertemiz İBB yönetiminin yapabildiğini söylüyorum. O konuları konuşacaksak hükümet Bahçeli’nin Ahmet Türk’ün cezaevinden çıkması amaciyla söylediklerini duydunuz mu? Barzani’nin kafasından konfeti temizlediniz. Her şeyi ülkücülüğe bağlamanın manası yok” karşılığını verdi.

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.