Ned Haber / Ekonomi / Gıda ürünlerinde KDV oranını yüzde 1’e indiren karar yayımlandı..işte detaylar

Gıda ürünlerinde KDV oranını yüzde 1’e indiren karar yayımlandı..işte detaylar

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma kıymet Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda farklık Yapılmasına değin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, “Ekli ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma kıymet Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda farklık Yapılmasına değin Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı Katma Deger Vergisi Kanununun 28’inci maddesi uyarınca karar verilmiştir” denildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Dün, tertemiz ekonomi destek paketinin açıklama ettiği toplantıya video konferans yoluyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söylemişti:

* KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında esas besin ürünlerinde yüzde 8 var olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz.

* Bilindiği benzeri un ve ekmekte KDV’yi Zati yüzde tek olarak uyguluyoruz. Müjdesini paylaştığımız düzen etme ile de hükümet yerine yüzde 7’lik tek indirim yapmış oluyoruz.

* KDV’si yüzde 1’e inen ürünler enflasyon sepetinde ağırbaşlı tek ağırlığa sahiptir. Bunlar pirinç, makarna, et, kahve, su, süt ve sut ürünleri, şeker ve şekerli ürünler, meyveler, sebzeler benzeri hergün yasamda sık tüketilen gıdalardır.

* besin ürünlerinde KDV’yi yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini yarınki Resmi Gazete’de yayımlıyoruz. Az evvel imzayı attım. besin sektöründen de aynı oranda fedakarlık istek ediyoruz.

* Pazartesi gününden bu yana toplamda yüzde 7 indirim yapılmasını milletimiz yerine bekliyoruz.

Kontrol Edin

Bakan Koca: İnsani olmaktan uzak, çok ağır bir yük..işte detaylar

Nöbet sorununun üstesinden bütünüyle gelinecek bir sorun olmadığını söyleyen Bakan Koca, "Çözümü zamana yayılacak. Fakat 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Çok ağır bir yük. Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz" dedi.