• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Suudi Prense: Beni Hiç Dinlemiyorsun

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Suudi Prense: Beni Hiç Dinlemiyorsun

  • Aralık 2, 2018
  • 0

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a, Cemal Kaşıkçı cinayetinin soruşturulmasında beynelmilel uzmanların da yer alması ile alakalı ısrarda bulunduğu, ama Prens’in onun sözlerini dikkate almadığını söylediği argüman edildi.

“BENİ HİÇ DİNLEMİYORSUN”

tek Suudi gazetesinde bulunan haberde Macron’un Muhammed bin Selman’a “Beni hiç dinlemiyorsun” dediğinin, Muhammed bin Selman’ın ise bunun için “Hayır, elbette seni dinleyeceğim” Macron’un da “O benim sözümün adamı” dediğinin duyulduğunu yazdı. Konuşmanın kayıtlarında Muhammed bin Selman’ın Macron’a “Kaygılanma” dediği ve Macron’un ise Prense “Kaygılanıyorum” dediği duyuldu. Konuşma konusunun Kaşıkçı cinayeti ve Yemen savaşı olduğu ifade edildi. Macron ile Veliaht Prens’in Suudi Arabistan yönetim muhalifi gazetecinin iki Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinden sonraki evvel müzakere olduğuna dikkat çekildi.

“SÖYLENMESİ koşul olan ŞEYLER SÖYLENECEK”

Macron’un ofisinden tek yetkilinin, Avrupa ülkelerinin Kaşıkçı cinayetinin dürüst tek şekilde araştırılması amaciyla müsterek tek ileti vermesi açışından G20 zirvesinde Macron ile Muhammed bin Selman’ın görüşmesinin İhtiyaç duyulan olduğunu söyledi. Fransız yetkili, “48 saat saklambaç oynamayacağız, bunun tek manası olmaz. eğer biz buradaysak ve o (Veliaht Prens) da masadaysa müsamahalı değil net olmalıyız. Söylenmesi koşul olan şeyler söylenecek” dedi. Suudi Arabistan yönetim muhalifi Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, iki Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Suudi görevliler Kaşıkçı cinayetini evvel inkar etmiş dahada ardindan itiraf etmişti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Suudi Arabistanlı Bir takım kişilerin yetkilerini aşarak Kaşıkçı’yı öldürdüklerini söylemişti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.