Fırtına 2 obüsleri ilk kez görücüye çıktı

  • Mayıs 2, 2019
  • 0

ASELSAN tarafından geliştirilen, türk mali ve ulusal sistemlerle donatılan ‘Yeni kuşak Fırtına iki Obüsleri’, Büyükçekmece TÜYAP’ta düzen eden beynelmilel müdafaa endüstri Fuarı’nda yerini aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en mühim ateş güçleri arasında bulunan ve pkk terör örgütlerine karşı hemide vatan içi, ayni vakitte da sınır dışı operasyonlarda etkin olarak kullanılan T-155 Fırtına Obüslerinin tertemiz kuşak çesidi var olan Fırtına 2, fuarda ziyaretçilerin hatri sayilir büyüklükte alakasını gördü.

Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki 1. anne Bakım Merkezi Komutanlığı’nda yapılan ve fuara prototipi kazançlan Fırtına 2’lerin diğerinden en mühim farkı atış hızı olurken, sac kesimleri ve kuleleriyle, Bir hayli tertemiz özellikle üretilecek.

Fırtına 2’nin kule ve namlu yönlendirme sistemi Tamamiyle elektrikli ve servo kontrollü vaziyete getirilirken, Bir hayli yenilenmiş elektronik birim de eklendi. Atış isabeti ve atış hızı iyileştirilen Fırtına 2’ye bu amaçlarla barut koşullandırma birimi eklenirken, yüklemesi de otomatik vaziyete getirildi. Obüsün, yakın mesafeden karşılaşabileceği tehditler içinse sisteme uzaktan kumandalı silah sistemi UKSS (SARP) entegre edildi.

Kars’ta gerçekleşen kış testlerini başarıyla tamamlayan tertemiz kuşak fırtına obüslerinin nihayet testleri haziran ayında gerçekleşecek.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.