Fed yarın ne yapacak?

  • Aralık 18, 2018
  • 0
ABD ortada Bankası’nın (Fed) yarın nema artırması bekleniyor. Fed AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisini soğutmak amaciyla her nema artırdığında gelişmekte var olan ülkeler menfi etkileniyor sıcak kazanç (dolar) çok üremden ahenk gösteren olarak geldiği ülkeye Başka bir deyişle ABD’ye art dönüyor. Bu kendisinin problemleri dahil Arjantin ve ülkemiz Fed’in nema adımlarından en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Piyasalar nema artışını fiyatladığı amaciyla kararın derhal peşinden dolar/TL’de mühim tek farklık beklenmiyor.

ABD ortada Bankası (Fed), onuncu hafta yapması beklendiği gibi, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ekonomisini soğutmak amaciyla frene her bastığında, tesirleri bütün yeryüzünde hissediliyor.

Gerçi Bir takım görevliler Fed’e kararlarının gelişen ekonomiler üzerindeki tesirine karşı dahada duygulu olmasını, hiç değilse niyetini evvelce belli etmesini çağrısı yaptılarsa da, şikayetlerin tek yararı olmuyor.

Fed faizleri 2.00-2.25 oranında seyrediyor. Faizlerin yarın 2.25-2.50 bandına çıkarması bekleniyor.

Fed faizleri 2.00-2.25 oranında seyrediyor. Faizlerin yarın 2.25-2.50 bandına çıkarması bekleniyor.

TRUMP FED’İ SUÇLUYOR

ABD Başkanı Donald Trump dahi Fed’i çok hızlı ve çok katı olmakla suçladı. Fed, nema oranlarını yükselterek ve elindeki varlıkları satarak, başka ülkelerdeki dahada riskli yatırımlara mukayese et AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tahvillerini dahada cazip yapıyor.

Bunun direk neticesi olarak, dolara istek arttıkça başka kazanç birimleri zarar görürken, gelişen piyasalar eşit rekabet imkanını kaybediyorlar. Fed, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ sınırlarının ötesinde yarattığı etkinin fa rkında ama kendisinin görevinin enflasyonu denetim altında tutmak ve memleket içinde istihdamı en yükseğe çıkarmak olduğunu söylüyor.

“1994’TEN BERİ İLK OLUR”

Piyasaların sene nihayet FED toplantısına odaklandığını ve doların başka kazanç birimlerine karşı kıymet kaybettiğini hatırlatan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, mevzu ile alakalı sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. çoklukla FED’in yarın nema artırsa dahi 2019 senesi amaciyla güvercin olacağına değin beklentinin var olduğunu söyleyen Nalbantlı, “Özellikle Trump’ın nihayet vakitte ağırbaşlı şekilde nema artırmama çağrısı da bu beklentide tesirli oldu. tek taraftan ahenk gösteren ücret veriler sıkılaşmaya işaret ederken başka tarafta piyasalar nema artırımı istemiyor. ahenk gösteren ücret olarak baktığımızda bendeniz yarın tek nema artışı dahada gelebileceğini düşünüyorum. eğer FED bu toplantıda nema artışı yapmazsa bunun sebebinin pay senedi piyasasındaki düşüş olmasını çok görüyorum. Geçmiş senelere baktığımızda FED’in pay senetlerinde düşüş var olan dönemlerde nema artırmadığını görüyoruz. eğer FED yarın nema artırırsa, bu piyasanın perişan olduğu dönemde 1994’ten beri evvel nema artırımı olacak.” açıklamasında bulundu. Gizmen Nalbantlı şöyle ayni ritimde devam etti:

Yukarıda laf ettiğim benzeri yarından ziyade 2019 tahminleri mühim olacak. 2019 amaciyla Zati tek nema artışı hesaplayan piyasanın yarın istikbal var olan açıklamalardan tatmin olması amaciyla FED’in 2019 beklentilerini yönlendirmesi gerekiyor. Eylül toplantısına göre dahada temkinli tek duruş sergilenirse dolardaki kıymet kaybı ayni ritimde devam edebilir. özellikle Brexit sürecini yalan neden edip Mart’a civarindan izlemede kalacağını söyleyebilirler. eğer Trump ve pay senedi piyasasını takmayıp 2019 tahminlerini üç nema artışında bırakırsa dolardaki kıymet kaybı yerini kuvvetli dolara bırakır.

‘BÜTÜN SUÇU FED’E YÜKLEMEK DOĞRU DEĞİL’

Haziran ayında New York Fed başkanlığından ayrılmadan evvel Reuters ile konuşan William Dudley, kimsenin Fed kararlarına şaşırmaması gerektiğini, başka ülkelerdeki politika yapıcıların da hazırlıklı olmak ve ahenk sağlamak amaciyla yapacakları şeyler bulunduğunu söylemişti.

“Bu ülkelerden bazılarının hatri sayilir büyüklükte mali balans ve cari açıkları var ve yürüdükleri mali yolda ayni ritimde devam edebilmeleri amaciyla yabancı anaparaya muhtaçlar. bu yüzden nasıl olsa meselelerle karşılaşacaklardı. “Bu yüzden, bütün suçu (Fed’in) bilanço normalleştirme çalışmalarına yüklemek benim düsünceme göre çok ileri gitmek olur.”

Fed derhal hemen sıfır düzeyindeki faizleri artırmaya üç sene evvel başladı. ama Fed çeyrek dönemlik artırımlara ve 2007-2009 finansal krizi süresince ekonomiyi destek vermek amaciyla aldığı varlıkları tedrici olarak azaltmaya başlamaya evvel kez bu sene hız verdi. anaparanin gelişmekte var olan piyasalardan çıkarak dahada çok getirili Amerikan varlıklarına yönelmesi ve doların güçlenmesi eğilimi ise Nisan ayında yoğunlaştı.

Fed’in doları güçlendiren sıkılaştırma adımları, mesele enflasyonla boğuşan Arjantin’de çok perişan neticeler verdi. beynelmilel kazanç Fonu’ndan gelen 57 milyar dolar piyasalara tek ölçüde istikrar getirdiyse de, pesonun dolar karşısında bu sene gördüğü yüzde 50 kıymet kaybı, Zati borçlanma faizlerinin yüzde 70’in üstüne çıkmasından etkilenen ithalatçıları yerle tek etti.

ARJANTİN KÜÇÜLECEK

Sonuç olarak, hükümetin bu sene yüzde 3.5 büyüyeceğini öngördüğü Arjantin ekonomisi, ortada bankası analistlerinin tahminlerine göre yüzde 2.4 küçülecek. Ülke parasını istikrara kavuşturmaya çabalayan Endonezya ortada bankası da bu sene nema oranlarını altı sefer yükseltti ve bu adımlarını açıklama ederken Fed’in agresif nema artırmalarına dikkat çekti.

Fed’in krizle ugras amaciyla aldığı tedbirler kadar, dahada ardindan bu önlemlerden vazgeçme adımları da küresel kapital akışını, yatırımları ve çok sefer başka ülkelerin politikalarını şimdiye civarindan görülmedik ölçüde etkiliyor.

Bu etki, 2013 seneninde o vakitki Fed Başkanı bendeniz Bernanke’nin Fed’in tahvil alımlarını istikbal aylar süresince azaltmaya geçeceği önerisiyle Zati açıkça alana çıkmıştı. Bu İzah üstüne yaşanan yaygın satış dalgasının gelişen piyasaların borsa ve tahvilleri üzerinde yarattığı tesiri gidermek aylar almıştı.

Beş sene sonra, aynı ülkeler Fed’in sıkılaştırma adımları hızlandıkça, aynı zorlukları tekrar yaşıyorlar. Arjantin ve ülkemiz sene ortasında yaşanan çöküşte, dövize var olan hatri sayilir büyüklükte bağımlılıkları hasebiyle en çok zararı gören ülkeler oldu.

FT: FED KÜÇÜLME PLANLARINI DEVREYE ALACAK

Satış dalgası, her ne civarindan o günlerden ardindan tek miktar yatıştıysa da, Rusya benzeri dahada kuvvetli ekonomileri de vurdu. Rusya, enflasyon ve yaptırımlar nedeniyle, 2014 yılından bu yana evvel kez nema artırdı. Fed’in yarın getirilerini çeyrek nokta dahada artırması bekleniyor. ama 2019’da bu yolda dahada ne civarindan ilerleyeceği ile alakalı Sual işaretleri de artıyor. Bu ay görevinden istifa eden Hindistan ortada Bankası başkanı Urjit Patel, Haziran ayında Financial Times gazetesine yazdığı tek yazida şöyle demişti: “Fed bilançosunu küçültme tasarılarını yavaşlatmalıdır. eğer bunu yapmazsa, (ABD) hazine tahvilleri dolar likiditesinin öylesine çoğunu çekecek ki, dolar cinsi tahvil piyasasının art kalanında tek krizin baş göstermesi kaçınılmaz olacak.”

‘TL LEHİNE YENİ BİR moda OLUŞUMU BEKLEMİYORUZ’

Işık FX tarafından hazırlanan yatırım notunda şu ifadeler yer aldı:  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump’ın FED’e baz alinarak eleştirileri ile Dolar Endeksi’nde görülen art çekilmeler de Bir gün evvel kur tarafında ara ara kendisini gösterdi. Şuan amaciyla 5.3730 seviyesi üzerinde fiyatlama görülün kurda bu erken oluşabilecek yukarıya yönlü ataklarda izlenebilecek direnç noktaları 5.4000, 5.4250, 5.4500 ve 5.4600’da olup, özellikle 50 ve 100 hergün ortalamalara yakın var olan 5.4600 seviyesinin kalıcılıkla geçilebilmesi seklinde USD lehine işlemler ivme kazanabilir. Bu tarafta da 5.2750 seviyesinin altına inilmeden Lira lehine tertemiz tek moda oluşumu beklemiyoruz.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.