Ned Haber / Güncel / Faik Öztrak: Çok ciddi bir gıda ve açlık kriziyle karşı karşıyayız..işte detaylar

Faik Öztrak: Çok ciddi bir gıda ve açlık kriziyle karşı karşıyayız..işte detaylar

CHP genel reis Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bu erken genel Merkez’de MYK gündemine değin düzen ettiği medya toplantısından öne çıkanlar şöyle:

“ARTIK AK PARTİLİLER BİLE DAYANAMIYOR”

“Önce, ‘Türkiye’yi, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 10 ekonomisinden biri yapacağım’ dedi. netice ne oldu? 1990’da girdiğimiz en hatri sayilir büyüklükte 20 ekonomi arasında, artık yokuz. 2023’e tek kala, Erdoğan Türkiye’yi 23. sıraya düşürdü. Erdoğan 2023 amaciyla millete başka taahhütler de vermişti. ‘Milli gelirimizi, iki trilyon dolara çıkaracağım’ dedi. Ama bunun yarısını dahi gerçekleştiremedi. 2023’e tek sene kaldı, ulusal gelirimiz 800 milyar doların altına, 794 milyar dolara düştü.

‘Kişi başına düşen gelir, 2023 seneninde 25 bin dolar olacak’ dedi. Ama kendisinin atadığı endüstri ve Teknoloji bakanimiz Yardımcısı, ‘Türkiye birey başına 8 bin 500 dolarla, fakir tek ülkedir’ diyerek, saray ve şürekasının ülkeyi dahil kismina düşürdüğü durumu, TBMM’de itiraf etti. Evet, Saray millete verdiği sözleri tutmadı. 20 sene nihayetinde ülkeyi getirdiği yer fakirlik, fukaralık.

Hep söylüyoruz, gerçeklerin er veyahut geç, alana çıkmak benzeri iyi tek huyu var. Artık hayatın gerçekleri karşında, AK Partililer dahi dayanamıyor. ‘Kral çıplak’ diye bağırıyor. Erdoğan bundan dört sene evvel 19 Haziran 2018’de, milletimizin huzuruna çıkıp başka sözler de verdi. ’24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin. Ha ondan ardindan bu faizle, şunla, bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz’ dedi.”

“İŞE BU UCUBE REJİMİN SANDIKTA TASFİYESİYLE BAŞLAMAK GEREKİR”

“Dört sene evvel aldı yetkiyi, millete gösterdi etkiyi. Erdoğan bu sözleri söylediğinde, iki senelik tahvil Getiriyi yüzde 19’du. Şimdi yüzde 24. tek senede bütçeden ödenen faiz, 2018’de 62 milyar 419 milyon liraydı. bu erken nihayet 12 ayda ödenen faiz, 221 milyar 280 milyon lira. Bütçedeki nema harcamaları, dört senede dörde katlandı. ‘Faiz sebep, enflasyon netice’ safsatasıyla, millet pahalılığa ezdirilirken, nema lobilerini abat etti.

19 Haziran’da 2018’de, Türkiye’nin borç tediye riziko primi 290 idi. bu erken 820. tekrar dört sene evvel Erdoğan görev istediğinde, dolar kuru dört Lira 71 kuruştu. bu erken 17 Lira 33 kuruş. tek litre yakit 6 Lira 29 kuruştu. bu erken 27 Lira 63 kuruş. tek litre mazot 5 Lira 75 kuruştu. bu erken 30 Lira 10 kuruş. 12 kiloluk ev tüpü 92 liraydı. bu erken 335 lira.

Erdoğan’ın memleketi Rize’de, ekmeğin ücreti 1,5 liraydı. bu erken tek ekmek oldu 5 lira. Enflasyon yüzde 12 idi. bu erken oldu yüzde 74. O da TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla. Bugün, millete verdiği sözleri tutmayan, taahhütlerini adina getirmeyen müflis tek siyasetçi, cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal ediyor. Kibrine esir olmuş, tek başına, ülkeyi yönettiğini sanıyor. Teşhisi doğru koyamazsanız, doğru rehabilitasyon uygulayamazsınız. Türkiye’yi uçuracak deney et ucube saray rejimi sebeptir. hayat pahalılığı ve yoksullaşma ise sonuçtur. İşe, bu ucube rejimin sandıkta tasfiyesiyle başlamak gerekir.”

“SAVCILARI GÖREVE çağrı EDİYORUM”

“Genel başkanımızın İzmir’de çiftçilerimizle birlikte olduğu toplantıda kadın rençperlerin feryatları yürekleri dağladı. Peki tarım ve Orman Bakanı bu feryatları duydu mu? Hayır. Yemedi, içmedi toplantıda dertlerini laf eden kadın rençperlerin kişisel bilgilerini basınla paylaştı. üstlük altından sopa gösterdi. Verdikleri üç kuruşluk paraları çok hünermiş benzeri anlattı.

Kişisel verileri paylaşmak suçtur. bendeniz savcıları burada göreve çağrı ediyorum. Yasanın emrettiği ama ödemediğiniz, çiftçiye 273 milyar Lira borcunuzu derhal ödeyin. bakanimiz Yardımcısı çiftçinin yakasından elini çeksin kendisinin işini doğru dürüst neden yapmadıklarının hesabını versin. tarım ve endüstri birbirinin ikamesi değildir, tamamlayıcısıdır.”

“ÇOK CİDDİ BİR GIDA VE AÇLIK KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Ekonomiye değinen Öztrak, ülkede millete oturacak ev bırakmadıklarını belirterek, “Şu anda milletimiz çok ağırbaşlı tek ev kriziyle boğuşuyor. Milletimiz bırakın ev sahibi olmayı, artık evinin kirasını ödeyemiyor. nihayet tek senede kiralar; İstanbul’da yüzde 140, Ankara’da yüzde 134, Mersin’de yüzde 146, Antalya’da yüzde 329 zam gördü. Kiracılar perişan. ev sahipleri ile kiracıları birbirlerine düşman ettiler. ardindan gelsin pansuman, gelsin aspirin tedavisi. Kiralara belli tek süre narh koydular. Bu da tabiki deva olmadı. Ama iş Suriyelilere İdlib’de tek milyon ev yapmaya gelince seferber oluyorlar” diye konuştu.

Ucuza meyve-sebze yemenin artık düş olduğunu ifade eden Öztrak, “Çok ağırbaşlı tek besin ve açlık kriziyle karşı karşıyayız. genel Başkanımızın İzmir’de çiftçilerimizle birlikte olduğu toplantıda, kadın rençperlerin feryatları yürekleri dağladı. millet inim inim inliyor. Ekmek zamlarından bunalan vatandaşlarımız, pahali olmayan bayat ekmek alabilmek amaciyla fırınların önünde kuyruklar oluşturuyor. Memlekette kiracılar ev sahiplerini vuruyor” ifadelerini kullandı.

“SAVUNMA SANAYİNİ ÇOK dahada çok DESTEKLEYECEĞİZ”

Ardından medya mensuplarının suallerini Cevaplayan Öztrak, tek gazetecinin, “CHP’li Tanrıkulu’nun, kendini Dışişleri Bakanı duyuru edip silahlı insansız sema aracı üretimini durdurduğunu yazan tek paylaşımı alıntılamasına reaksiyon yağdı. Sizin bu konuya ait yorumunuz nedir?” sualine şöyle cevap verdi:

* “Bir defa her şeyden evvel şunu söyleyeyim ki ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada cumhuriyet milletçe partisi olarak biz müdafaa sanayimizin çok kuvvetli olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu da öteden beri tekrarlayarak söylüyoruz.

* Kimsenin tereddüdü olmasın ki biz de iktidara geldiğimizde müdafaa sanayimizi çok dahada çok destekleyeceğiz, çok dahada çok teşvik vereceğiz ama kimse bizim birilerinin trollerinin yazdıkları üzerinden politika yapmamızı beklemesin.”

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.