• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Erdoğan’ın 25 yıllık hayali gerçek oluyor: Taksim Cami’nin içerisi ilk kez görüntülendi

Erdoğan’ın 25 yıllık hayali gerçek oluyor: Taksim Cami’nin içerisi ilk kez görüntülendi

  • Eylül 25, 2019
  • Comments Off

2017 seneninde yapımına başlanan ve bu sene nihayetinde bitmesi tasarilanan iki bin 500 kişilik kapasiteli Taksim Cami’nin içi evvel kez görüntülendi. Caminin sene nihayetinde bitirmesi planlanıyor. Caminin tamamlanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 senelik hayali hakikat olacak. Erdoğan, 1994 seneninde İBB Başkanlığına adaylığını açıklamasının derhal peşinden gazetecilerle yaptığı görüşmede Taksim’de yapılmasını istediği caminin yerini göstermişti.

İnşaatının nihayet vaziyeti havadan görüntülerle gözler önüne serilen cami ile alakalı bilgi veren Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise, “Yıl sonuna civarindan camları takılmış, dış kaplamaları tamamlanmış olacak. Ekim ayı nihayetinde allahın izniyle minareleri de kaplanmış olacak ve dahil süslemeleri aşamasına geçilecek” dedi.

taksim mahallesi Camii’nin inşaatına İstanbul iki Numaralı Kültür Varlıkları savunma Kurulu’nun onay vermesinin derhal peşinden Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait arazide 17 Şubat 2017’de başlanmıştı. Mimarlığını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin mimarı Şefik Birkiye ile Selim Dalaman’ın yaptığı caminin içi evvel kez görüntülendi. Görüntülerde caminin dahil kismina ince işçiliği öncesi mermer benzeri Bir hayli malzemenin getirildiği görüldü.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Caminin inşaatının geldiği nihayet nokta ise havadan drone ile görüntülendi. Görüntülerde cami ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin aynı karede olduğu görülürken Beyoğlu’nun kozmopolit yapısı da tekrar gözler önüne serildi. Havadan görüntülerde caminin minarelerinde iskelelerin heyeti olduğu ve çalışmaların ayni ritimde devam ettiği de görüldü. iki bin 482 metrekarelik alanda inşası süre gelen modern ve klasiği birleştiren tek mimari tarzda vatandaşların ibadetine sunulacak var olan caminin ince işçiliği amaciyla çalışmalar da sürüyor. Tamamlandığında Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerine komşu olacak var olan camide aynı anda iki bin 500 kişi namaz kılabilecek. Camideki çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, caminin içini gezerek süre gelen çalışmalar ile alakalı bilgi aldı. reis Yıldız, sene sonuna civarindan caminin camlarının takılmış olacağını belirtirken ekim ayı nihayetinde minarelerinin kaplanacağını söyledi. Yıldız, bu çalışmaların derhal peşinden modern ve klasiği birlikte yansıtacak caminin dahil süslemelerinin yapılmaya başlanacağını ifade etti.

YIL SONUNA civarindan TAMAMLANACAK

Camide çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Büyük tek gayretle, emekle yapımına ayni ritimde devam ediliyor. ara ara gelip incelemelerde bulunuyoruz. Çalışmaları yakından takip ediyoruz. tek istikametten Atatürk Kültür Merkezi onun da yapımı ayni ritimde devam ediyor. Tamamlandığında orada sinema tiyatro, bale burada da Türk İslam zanaat yapıtlarının sergilendiği atölyelerin bulunduğu tek zanaat merkezi bulunduğumuz caminin altında tamamlanmış olacak. Şu anda yüzde elliden çok mermer dış kaplaması tamamlanmak üzere. sene sonuna civarindan dışarıyla irtibatı kesilmiş olacak Başka bir deyişle camları takılmış olacak. Dış kaplamaları tamamlanmış olacak, aldığımız bilgilere göre ekim ayı nihayetinde allahın izniyle minarelerinin de malzemeleri gelmiş onlarda kaplanmış olacak. Ondan ardindan dahil süslemeleri aşamasına geçilecek” diye konuştu.

Caminin taksim mahallesi amaciyla tek gereksinim olduğunu, cami projesi içinde kültür ve zanaat etkinliklerinin gerçekleştirileceği alanların da planlandığını söyleyen reis Yıldız, “Burada kulluk görev etmek her şeyden evvel tek ihtiyaç, bu ihtiyacı taksim mahallesi Cami karşılamış olacak. başka istikametten gençler amaciyla tek çekim merkezi olacak. Zira burası kültür ve zanaat merkezleriyle donatılmış olacak. iki bin 500 kişi huzurlu tek şekilde burada ibadetini yapabilmiş olacak. İnce işçilik basit değil, hatla tezhiple süslenecek, yazılacak. Taksim’de yapılıyor o zarafette, incelikte olması gerekir. tek kaç ay içinde içi de toparlanıp ibadete açılır” dedi.

DIŞ CEPHEDE DOĞAL TAŞLAR KULLANILACAK

taksim mahallesi Camii’nin taban üstü yapı yüksekliği 20,70 metre kubbe yüksekliği 9,6 metre toplaminda mahya yüksekliği 30,3 metre olarak planlandı. Bu yükseklik bölgedeki Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliselerinin yüksekliklerinin dikkate alınarak belirlendi. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplaminda 165 araç amaciyla park yeri bulunacak. Yapıda konferans, sergi salonları benzeri kültür ve zanaat etkinliklerinin de gerçekleştirileceği alanlar tasarlanırken 875 metrekare tabana oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşların kullanılacağı belirtildi.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »