• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Tepkisi: BM’yi Devreye Sokarak Uluslararası Yargıyı Ayağa Kaldırırız

Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Tepkisi: BM’yi Devreye Sokarak Uluslararası Yargıyı Ayağa Kaldırırız

  • Aralık 3, 2018
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin ziyareti sonrasında medya mensupları ile tek araya geldi. Cemal Kaşıkçı cinayeti ile alakalı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler’i (BM) devreye sokmaya hazırlandıklarını söyledi.

“BM’Yİ DEVREYE SOKACAĞIZ”

TRT Haber’de bulunan habere göre; Cemal Kaşıkçı cinayetinde Birleşmiş Milletler’i devreye sokmaya hazırlandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu izahları yaptı:

“Muhtemelen korkuyorlar, çekiniyorlar. Bu işlerle meşgul olanlar bunu gayet iyi biliyorlar. Gerekirse bu işi beynelmilel yargıyı ayağa kaldırmak amaciyla Birleşmiş Milletler’i de devreye sokarak bu işin takipçisi olduğumuzu da özellikle gündeme getireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

‘KAŞIKÇI CİNAYETİ ÜZERİNDE çok DURULMADI’

“Kaşıkçı cinayeti üzerinde, yuvarlak masada ağırbaşlı manada durulmadı. ama liderler zirvesinde Kanada Başbakanı bunun üzerinde az da olsa durdu. ama Muhammed bin Selman verdiği yanıtta ‘suç sabit olmadıkça kimse suçlanamaz’ benzeri tek ifade kullandı. Ne yazık ki, biz de fırsatı yakalayamadık çünkü reis akabinde Macron’a laf verip ‘oturuma geçmemiz lazım’ dedi. Bizler de konuşsaydık bendeniz orada bütün bu kanıtların neler olduğu konusu üzerinde Ayrı olarak duracak ve gereğini alana koyacaktım.”

‘YEREL İŞBİRLİKÇİ TÜRK MÜ YOKSA BAŞKA BİRİSİ Mİ?’

Kaşıkçı cinayeti soruşturmasına ait detayları da paylaşan Erdoğan, “Kaşıkçı’nın cesedinden arinmak amaciyla bu vefat mangasına yardım ettiği argüman edilen mahalli işbirlikçi Türk mü yoksa başka birisi mi? Bizim güvenlik Yalova’ya gitti geldi. Bu hakikat mi hakikaten? Şu anda tek netice alınamadığı söyleniyor ama belki de oradan tek şey çıkacak veyahut dahada değişik yerlerden tek şey çıkacak. Bunun bilgisi bu 22 kişinin içinde. çünkü başa geçirilen torba ve başa geçirildikten ardindan Kaşıkçı’nın çektiği o andaki sıkıntıları vesaire bunları Zati kendileri biliyor. Hepsine bunları dinlettik.” dedi.

Erdoğan, Suudi üst yönetimine; “Kaşıkçı’nın cesedi nerededir? Bunu tek kez sizin 20 kişilik ekibiniz biliyor. Burada hiç sağa sola kıvırmayın. mahalli işbirlikçi ile çalıştık diyorsanız, açıklayacaksınız. Bunu da biliyorsunuz. Bilmiyoruz demeleri inandırıcı değil” dedi.

Cemal Kaşıkçı

‘İNSANLARI ENAYİ, sersem ZANNEDİYORLAR’

Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı kaybolmasının derhal peşinden yaptığı izahları değiştirdiğini de anımsattı ve şunları söyledi: “Hatırlayın, Kaşıkçı muameleleri bittikten ardindan konsolosluktan ayrıldı demişlerdi evvel açıklamalarında. Bu erkek sıradan tek erkek değil ki, dışarıda nişanlısı bekliyor ve nişanlısını almadan ayrılıp gidiyor. bunun benzeri tek şey olabilmektedir mi? Kime ne anlatıyorsunuz? İnsanları enayi, sersem zannediyorlar. Kamuoyunu kandıracaklarını zannettiler. Ne oldu? Aradan tek iki vakit geçti değişik izahlar yapmaya başladılar.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.