Ned Haber / Güncel / Ege’de zeytinlik isyanı..işte detaylar

Ege’de zeytinlik isyanı..işte detaylar

Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine destur veren yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayımlanması geniş aksiseda uyandırdı.

Balıkesir’in Burhaniye kazasinda buluşan sivil cemiyet örgütü temsilcileri protesto eylemi yaptı. Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen medya açıklamasına Ege Çevre Platformu (EGEÇEP),  Ekoloji Birliği, Artur Çevre Platformu, Ayvalık doğa Platformu, Balıkesir Çevre Platformu, Bergama Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Dikili Kültür ve Çevre Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Burhaniye Ekoloji Gönüllüleri, Kazdağı doğal ve Kültürel Varlıkları savunma Derneği, Ayvalık çaba ve Demokrasi Platformu, Burhaniye çaba ve Demokrasi Platformu, Edremit Demokrasi Platformu, Dikili çaba ve Demokrasi Platformu, Gömeç çaba ve Demokrasi Bileşenleri ile vatandaşlar katıldı. Gruplar “Zeytin hayattır, zeytinime dokunma” pankartı taşıdı. halkoyu izahını Süleyman Eryılmaz, Süheyla Doğan ve Ayşegül Çelik tarafından okundu.

“ZEYTİNLİKLERİN ÖLÜM FERMANINI onay ETMİYORUZ”

Açıklamada, zeytinciliğe tertemiz tek vuruş dahada vurulmak istendiği belirtilerek, “190 milyon ağacımızı tek tek savunacağız” denildi. Açıklamada, “Zeytinliklerimizi savunan 3573 sayılı yasayı dahada evvel 7 sefer değiştirmeye çalışan enerji ve yeralti maden lobileri çareyi bu sefer yeralti maden yönetmeliğini değiştirmekte buldu. İktidar, tam da ülkemizin yanı başında tek harp sürerken ve dikkatlerimiz savaşa yönelmişken bu farklığı gerçekleştirdi. Gerekçeleri ise enerji madenciliği amaciyla halk yararıymış. Gerçekte kimin yararı?  Enerji ve yeralti maden şirketleri zeytinliklerimizde dahada huzurlu at koşturacak” denildi.

Açıklamada şu ifadeler ile ayni ritimde devam etti:

*Zeytinliklerimizin vefat fermanı var olan bu farklığı Katiyen onay etmiyoruz.  mukaddes ve ölümsüz zeytin ağacını kömüre, taş ocaklarına, madenlere kurban ettirmeyeceğiz.

*Ülkemiz zeytin ve zeytinyağı üretiminde hayat çapında üst sıralardadır. Ülkemizdeki yüzbinlerce çiftçinin Hayatı Yalnızca zeytine bağlıdır. Zeytinyağı ihraç ürünümüzdür. Zeytin yoksulun ağacı, fakirin gıdasıdır. Bölgemizin de en mühim geçim kaynağıdır.

YÖNETMELİĞE KARŞI YIĞINSAL DAVALAR AÇMA ÇAĞRISI

*Enerji ve yeralti maden şirketlerinin önünü dahada da açmak amaciyla tek sefer dahada zeytinliklerimize göz dikilmiştir. Enerji ve madencilik projeleri abuhava değişikliğine neden olmakta ve bu farklık zeytinlere zarar vermektedir. Verdiği zararlar yetmiyormuş benzeri şimdi de bu projelerin dahada da huzurlu uygulanabilmesi amaciyla direk yok edilmek isteniyor. tek zeytin ağacının büyümesi uzunca yıllar almaktadır. Yok edilen zeytinliklerin kısa müddette adina getirilmesi mümkün değildir.

*Ekoloji örgütleri ve çaba ve demokrasi platformları olarak herkesi mevzubahis yönetmelik değişikliğine karşı müsterek olarak ugras etmeye ve yönetmeliğin iptali amaciyla yığınsal davalar açmaya çağırıyoruz.

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.